Do urządzeń mechanicznych wykorzystywanych najczęściej w halach produkcyjnych i magazynowych należą bez wątpienia suwnice. Bez względu na rodzaj i wielkość wymagają one odpowiednich umiejętności obsługi oraz zachowania przy tym określonych zasad bezpieczeństwa. Poznaj te najważniejsze, o jakich powinieneś pamiętać jako wykwalifikowany operator suwnicy.

Spis treści

Dlaczego odpowiednie szkolenie z suwnic ma tak duże znaczenie?

Zacznijmy od tego, że praca z suwnicami wymaga uprawnień. Właśnie dlatego, aby stać się operatorem takiego urządzenia, najpierw należy odbyć profesjonalne szkolenie, a następnie zdać egzamin UDT, który jest podstawą uzyskania kwalifikacji zawodowych. 

Jeśli chodzi o sam kurs na operatora suwnic, postaraj się wybrać szkolenie oferujące solidne przygotowanie do wykonywania zawodu. Powinien on bowiem skutkować nie tylko zdobyciem teoretycznej wiedzy na temat działania i obsługi suwnic, ale też doświadczenia w tym zakresie w ramach zajęć praktycznych z instruktorem. Dzięki temu przy pracy z tym urządzeniem będziesz mógł:

  • poradzić sobie z jego obsługą, 
  • rozwiązywać różne problemy techniczne ze sprzętem, 
  • ograniczyć ryzyko popełnienia błędów, 
  • zwiększyć bezpieczeństwo – swoje i innych pracowników. 

Kwestia bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie, dlatego właśnie na ten temat chcemy dzisiaj trochę więcej napisać. 

Jak prawidłowo i bezpiecznie manipulować ładunkiem?

Co do zasady suwnica służy do przemieszczania ładunków w pionie i poziomie. Dość często są to bardzo ciężkie towary i o dużych rozmiarach, zatem ich ewentualny upadek mógłby poczynić ogromne szkody na terenie hali, a także zagrozić zdrowiu lub nawet życiu pracownikom. Właśnie dlatego ważne jest przestrzeganie pewnych zasad bezpieczeństwa podczas obsługi suwnicy. Jako operator takiego urządzenia musisz pamiętać przede wszystkim o tych następujących:

  • stosuj zawsze zawiesia w pełni sprawne oraz dostosowane do danego ładunku,
  • podnoś wyłącznie ładunki, których ciężar nie przekracza dopuszczalnego udźwigu urządzenia,
  • nie obsługuj ładunków, które znajdują się poza zasięgiem suwnicy bądź są przytwierdzone do podłoża,
  • nie dopuść do sytuacji, gdy ładunek będzie transportowany nad stanowiskami pracy lub innymi osobami znajdującymi się na terenie obiektu. 

Po zakończeniu pracy natomiast powinieneś sprawdzić, czy na urządzeniu ładunkowym nie pozostał podwieszony żaden materiał. Następnie musisz unieść takie urządzenie na bezpieczną wysokość oraz odstawić je do miejsca stałego postoju.

Bezpieczeństwo przy pracy z suwnicą

Bezawaryjna praca suwnic? Tylko dzięki regularnym przeglądom

O bezpieczeństwie pracy z suwnicą decyduje także stan techniczny urządzenia. Jako operator musisz więc pamiętać, żeby przed jego uruchomieniem sprawdzić, czy jest ono sprawne. Taką kontrolę należy przeprowadzić wzrokowo, a także na podstawie wpisów w dzienniku. Powinieneś się również upewnić, czy suwnica ma obowiązującą decyzję UDT lub TDT zezwalającą na wykonanie pracy. Jeśli to konieczne, warto też wykonać nią jazdę próbną. 

Aby utrzymać suwnicę w nienagannym stanie technicznym, należy ją natomiast na bieżąco konserwować oraz poddawać regularnym przeglądom. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie znajdują się w instrukcji urządzenia, a częściowo są też określone w wymaganiach UDT. Co ważne, każdy taki przegląd i czynność konserwacyjna muszą być odnotowane przez firmę serwisującą w dzienniku suwnicy. 

Jak działać w sytuacjach awaryjnych? Dowiedz się tego na kursie w Strefie Szkoleń 3S

Pewne zasady bezpieczeństwa obowiązują także w sytuacjach awaryjnych. Jeżeli bowiem podczas pracy suwnicy ujawni się jej jakieś uszkodzenie, należy natychmiast zatrzymać urządzenie oraz powiadomić przełożonego. Jest to ogólna zasada, która może okazać się trudna do realizacji w konkretnych przypadkach. Właśnie dlatego jest ona wyjątkowo szczegółowo omawiana na naszym kursie w Strefie Szkoleń 3S. Dzięki temu słuchacze są przygotowani do prawidłowej reakcji na różnego rodzaju sytuacje awaryjne, także te nietypowe. 

Dbaj o bezpieczeństwo – ucz się od ekspertów!

Jeśli zależy Ci na bezpiecznej pracy z suwnicami, zadbaj o solidne przygotowanie się do wykonywania tego zawodu. Zapewni Ci to profesjonalny kurs na operatora suwnic, wciągarek i wciągników organizowany przez naszą firmę Strefa Szkoleń 3S. U nas wiedzę przekażą Ci instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy dołożą wszelkich starań, abyś skutecznie nabył umiejętności obsługi urządzenia.