Podesty ruchome to grupa pojazdów roboczych, które ułatwiają dostęp do trudno dostępnych miejsc, szczególnie na wysokościach. Są świetną alternatywą dla tradycyjnych rusztowań – ich rozstawienie jest znacznie szybsze i pozwalają na pracę na większym obszarze. Zapotrzebowanie na operatorów podestów ruchomych stale rośnie, dlatego zdobycie odpowiednich uprawnień jest ogromną szansą na zwiększenie swoich kwalifikacji czy nawet zmianę pracy. W Strefie Szkoleń 3S przygotujemy Cię do egzaminu UDT! Zastanawiasz się jak wygląda budowa podestów ruchomych? Ile rodzajów pojazdów możemy wyróżnić? Poznaj informacje i słownictwo przydatne do egzaminu UDT na operatora podestów ruchomych.

Spis treści

Rodzaje i podział podestów ruchomych 

Podesty ruchome używane są do pracy wysokościowych. Ich zaletą jest szybki i łatwy montaż, zdecydowanie wygodniejszy niż przy tradycyjnych rusztowaniach stałych. Poszczególne rodzaje różnią się konstrukcją. Można podzielić je na trzy podstawowe grupy:

  • podesty ruchome masztowe
  • podesty ruchome wiszące
  • podesty ruchome przejezdne

Najpopularniejsze i najwygodniejsze są zdecydowaniepodesty przejezdne. Taka maszyna składa się z platformy roboczej z elementami sterowniczymi, konstrukcji wsporczej, platformy roboczej z układem napędowym i podwozia. Praca wykonywana jest z platformy, na którą wchodzi pracownik. 

Urząd Dozoru Technicznego dzieli dodatkowo urządzenia na dwie grupy:

  • podesty ruchome przejezdne – w tym samojezdne zaopatrzone w podwozie z własnym napędem oraz przystosowane do holowania, Zdając egzamin UDT na tę kategorię otrzymasz prawo do obsługi podestów nożycowych montowanych na pojeździe i podestów teleskopowych.
  • podesty ruchome wiszące – czyli podesty ruchome masztowe i stacjonarne.

Ostatnią ze stosowanych klasyfikacji jest podział podestów ruchomych samojezdnych ze względu na rodzaj napędu. Wyróżniamy podesty spalinowe, elektryczne oraz ręczne. Niezależnie od rodzaju urządzenia te muszą spełniać wymagania techniczne i środki bezpieczeństwa określone przez normę europejską PN-EN 280:2003.

Kategorie uprawnień – co powinieneś wiedzieć?

Aby uzyskać uprawnienia na podesty ruchome, niezbędne jest zdanie egzaminu UDT, który potwierdzi Twoje umiejętności manualne, predyspozycje psychofizyczne oraz zdobytą wiedzę teoretyczną. Egzamin dzieli się na dwie części, praktyczną i teoretyczną. O tym, czy zdałeś, dowiesz się od razu na miejscu. 

Do egzaminu najlepiej przygotować się podczas praktycznego szkolenia zawodowego. Możesz to zrobić w Strefie Szkoleń 3S! Podczas kursu możesz liczyć na omówienie teorii przez doświadczonego wykładowcę, a także nabierzesz doświadczenia praktycznego pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Dzięki kursowi i materiałom szkoleniowym perfekcyjnie przygotujesz się do egzaminu i podniesiesz swoje kwalifikacje. 

podesty-ruchome-szkolenia-zawodowe

Do jakich prac używane są ruchome podesty?

Mają one bardzo szerokie zastosowanie w pracach zarówno na otwartym powietrzu, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. Są świetną alternatywą dla tradycyjnych rusztowań. Mogą być wykorzystane m.in. przy:

  • pracach przy liniach wysokiego napięcia,
  • pracach montażowych – zarówno w budynkach, jak i innych obiektach,
  • przycinaniach gałęzi drzew, zbiorze owoców,
  • zawieszaniu reklam, myciu okien i elewacji,
  • akcjach strażackich,
  • wykonywaniu zadań w przestrzeni miejskiej, np. przy montażach scen czy pracach porządkowych.

Minisłowniczek – nazwy elementów podestów

Każdy podest ruchomy zbudowany jest z platformy roboczej umieszczonej na wysięgniku. To z niej wykonywane są wszelkie prace na wysokości. Natomiast mechanizm łączący platformę roboczą z panelem sterowniczym urządzenia nazywany jest mechanizmem unoszącym lub teleskopem. W każdym podeście możemy również wyróżnić dolny panel sterowania, czyli podstawę urządzenia wyposażoną w specjalne podpory stabilizujące całą konstrukcję. Dodatkowo podesty mogą być wyposażone w obrotowe wysięgniki o konstrukcji przegubowej, które zapewniają dostęp do trudno dostępnych miejsc.

Zdobądź uprawnienia ze Strefą Szkoleń 3S!

Praktyczne szkolenia zawodowe na Śląsku w Strefie Szkoleń 3S to najlepszy wstęp do zdobycia nowych uprawnień na podesty ruchome. W jednym miejscu otrzymasz praktyczne szkolenie zawodowe przy obsłudze urządzeń dźwigowych. Zapewnią je doświadczeni instruktorzy i wykładowcy, którzy przygotują Cię do zdania egzaminu UDT. Sprawdź naszą ofertę i zapisz się na szkolenie! 

The form you have selected does not exist.