Zakres ruchu wózka widłowego można nie tylko rozszerzyć – można go także zupełnie zmienić i w ten sposób rozbudować jego zastosowania w obrębie danego przedsiębiorstwa. Różnice pomiędzy dostępnymi wózkami są niewielkie, dlatego na każdym przedsiębiorcy ciąży obowiązek przystosowania go do rodzaju, wagi, wymiarów czy charakterystyki przewożonego towaru. Podstawę stanowią różnorodne chwytaki do wózków widłowych. Są uniwersalne i wszechstronne, dlatego znajdą zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Warto poznać je nieco bliżej.
Spis treści
- Czym są chwytaki do wózków widłowych?
- Jakie są rodzaje chwytaków?
- Jakie możliwości pracy dają chwytaki do wózków widłowych?
- Gdzie można wykorzystać chwytaki do wózków widłowych?
- Chcesz wiedzieć więcej o wózkach widłowych? Zapisz się na kurs przygotowujący do egzaminu UDT!
Czym są chwytaki do wózków widłowych?
Warto wiedzieć, że standardowe wózki widłowe bez odpowiedniego osprzętu są przeznaczone tylko do ściśle wyselekcjonowanych zadań, które nie muszą wcale pokrywać się z wymogami danego przedsiębiorstwa. Chwytaki do wózków widłowych, a także inne elementy osprzętu tego pojazdu, pozwalają na zmianę charakterystyki jego pracy.
Chwytaki są na tym polu niezwykle uniwersalne. Akcesoria ta, jak sama nazwa wskazuje, służą do „chwytania” różnych przedmiotów, akcesoriów i materiałów, w tym bel siana, surowców budowlanych czy elektronarzędzi, których nie da się przetransportować w żaden inny sposób.
Jakie są rodzaje chwytaków?
Na rynku znajdują się zupełnie różne chwytaki. Część z nich sprawdzi się idealnie w celu transportu miękkich lub niewymiarowych surowców, podczas gdy inny – w przewożeniu twardych opakowań zbiorczych.
Dużą popularnością cieszą się chwytaki obrotowe. Ich podstawowym wyróżnikiem względem pozostałych typów jest oczywiście funkcja obrotowa ramion, dzięki którym można chwycić dany przedmiot pod zupełnie różnym kątem. Operator może chwycić daną beczkę, zbiornik czy duże opakowanie zbiorcze i ustawić je na pozostałych np. na boku lub do góry dnem.
Drugim wariantem są rurowe chwytaki do wózków widłowych. Ich podstawową cechą, a także największą różnicą względem obrotowych, jest minimalna siła nacisku na towar. Dlatego też wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie ryzyko ich zagięcia lub zniszczenia jest ponadprzeciętnie duże.
Jakie możliwości pracy dają chwytaki do wózków widłowych?
Mówiąc krótko – bardzo duże, mówiąc precyzyjniej – zależne od typu chwytaka. Osprzęt może zupełnie zmienić sposób użytkowania wózka widłowego i rodzaju zakupionego modelu. Chwytaki różnią się głównie zakresem ruchu. Urządzenia standardowe o ograniczonych możliwościach technicznych obracają się tylko w pewnym stopniu, podczas gdy te najbardziej zaawansowane – nawet o 360 stopni. Nie wszędzie jednak te są niezbędne. W przypadku pracy np. na magazynie rzadko zachodzi potrzeba położenia jakiegokolwiek przedmiotu do góry dnem.
W rolnictwie jest jednak już zupełnie odwrotnie. Zastosowanie chwytaka umożliwia opróżnianie beczek oraz pojemników i zbiorników np. z paszą. Niektóre urządzenia umożliwiają osobne sterowanie dwoma ramionami niezależnie od siebie. Część urządzeń da się dodatkowo spersonalizować i dostosować je do swoich wymagań. Nawet tych bardzo wygórowanych. Wystarczy uzgodnić wraz z producentem zakres ruchu, długość wideł oraz inne parametry techniczne chwytaka.
Gdzie można wykorzystać chwytaki do wózków widłowych?
Tak naprawdę wszędzie. Chwytaki do wózków widłowych to niezwykle wszechstronne urządzenia, które sprawdzą się dzięki różnorodnej charakterystyce w każdym przedsiębiorstwie. Zarówno w zakładzie produkcyjnym, jak i w magazynach, sklepach sprzedających artykuły budowlane, a nawet w ramach prowadzonego gospodarstwa rolniczego.
Chcesz wiedzieć więcej o wózkach widłowych? Zapisz się na kurs przygotowujący do egzaminu UDT!
Wózki widłowe to niezwykle popularne pojazdy transportu bliskiego, użytkowane w większości przedsiębiorstw zajmujących się obróbką lub składowaniem towarów. Nie zanosi się na to, aby ich popularność kiedykolwiek spadła poniżej poziomu aktualnego. Wprost odwrotnie – rosnąca liczba przedsiębiorstw sprawia, że popyt na operatora wózka widłowego będzie rósł wraz z każdym rokiem.
W tej sytuacji pozostaje zdać egzamin UDT, wcześniej jednak odbywając kurs, który realizuje Strefa Szkoleń 3S. W jego ramach przygotujemy Cię na wszystkie ewentualności, w tym na test teoretyczny oraz praktyczny. Zapraszamy!