Chcesz poznać zasady BHP? To bardzo dobrze – bezpieczeństwo to w końcu priorytet w pracy. W trakcie kursu z obsługi wózków jezdniowych, suwnic i podestów ruchomych traktujemy ten temat bardzo poważnie. Program obejmuje więc szczegółowe omówienie przepisów, między innymi tych dotyczących apteczki. Czy wiesz, kto odpowiada za jej użycie w razie wypadku i co powinna zawierać? Sprawdź nasz poradnik!

Spis treści

Prawo i normy dotyczące BHP

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie systemu pierwszej pomocy na terenie zakładu – a zatem również i odpowiednio wyposażonej apteczki. Mówi o tym: Kodeks pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Do obsługi apteczki zostają wyznaczeni pracownicy, którzy przechodzą kurs i których dane powinny być dostępne dla wszystkich w widocznym miejscu. Tak naprawdę możesz to również być Ty, dlatego odpowiednia wiedza z zakresu BHP zdobyta w trakcie szkoleń przydaje się w praktyce.

Zawartość apteczki pierwszej pomocy – przepisy

Polskie prawo nie precyzuje, co konkretnie powinno znaleźć się w apteczce. To pracodawca ma obowiązek uzupełnić zestaw, biorąc pod uwagę takie czynniki jak rodzaj działalności, dostępne maszyny, czy liczba pracowników. Wskazówek co do zawartości udziela ponadto lekarz medycyny pracy współpracujący z zakładem.

W praktyce producenci gotowych już apteczek najczęściej korzystają z niemieckiej normy DIN 13157. Wskazuje ona dokładną listę niezbędnych akcesoriów. Warto również pamiętać, by wszystkie przedmioty miały aktualną datę ważności.

Co powinna zawierać apteczka w zakładzie pracy?

W każdym z polskich zakładów pracy zawartość apteczki może trochę się różnić. Warto jednak skompletować:

  • kompresy, plastry i opatrunki indywidualne,
  • różnego rodzaju opaski elastyczne,
  • chusty (opatrunkową, trójkątną, z flizeliny),
  • termiczny koc ratunkowy,
  • nożyczki z tępym końcem,
  • rękawice lateksowe i chusteczki dezynfekujące,
  • ustnik/maseczkę do resuscytacji krążeniowo-oddechowej

A co z lekami? To kwestia sporna, ponieważ podanie nieprawidłowych środków lub ich niewłaściwe dawkowanie może być niebezpieczne. Dlatego z podawaniem leków najlepiej poczekać do przyjazdu lekarza lub ratownika.

bhp-operator-wozka

Liczba i rozmieszczenie apteczek

Nie ma konkretnych wytycznych wskazujących, ile apteczek powinno znajdować się w danej firmie. W tym przypadku również określają to pracodawca wraz z lekarzem medycyny pracy.

Wpływ na liczbę i rozmieszczenie zestawów mają np. stopień zagrożenia w pracy, liczba pracowników, powierzchnia miejsca pracy czy analiza ryzyka zawodowego dla poszczególnych stanowisk. Przykładowo: większej liczby apteczek wymaga zakład produkcyjny z licznymi maszynami, a mniejszej biuro czy urząd.

Każde miejsce z zestawem pierwszej pomocy powinno być oznaczone symbolem białego krzyża na zielonym tle, a także zawierać instrukcję.

Pierwsza pomoc – o czym pamiętać?

Udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek – jednak oczywiście tylko w sytuacji, gdy będzie to dla Ciebie bezpieczne. Główna zasada brzmi bowiem „nie szkodzić”. Oznacza, że należy chronić nie tylko poszkodowanego, ale też siebie i innych świadków, by w trakcie działań nie ucierpiało więcej osób. Pamiętaj też, aby nie panikować i zachować spokój. 

Pierwszą pomocą nazywamy nie tylko sztuczne oddychanie czy opatrywanie ran. To o wiele szersze pojęcie, które obejmuje też np. ocenę zagrożenia i stanu ofiary, powiadomienie odpowiednich służb czy zabezpieczenie poszkodowanego i miejsca wypadku.

Poznaj zasady BHP na kursach Strefy Szkoleń 3S!

W wielu przypadkach wiedza z zakresu BHP jest bezcenna, ponieważ może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. W trakcie kursu Strefy Szkoleń 3S zdobędziesz ważne umiejętności, które pozwolą Ci zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz współpracowników.

Rozbudowany moduł BHP zawierają między innymi kurs obsługi wózków jezdniowych, a także szkolenia na suwnice oraz na podesty ruchome. W ich trakcie nauczysz się więc nie tylko obsługiwać urządzenia, ale też poznasz najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Dzięki kompleksowemu podejściu do tematu z łatwością przygotujesz się do egzaminu UDT i zdobędziesz odpowiednie uprawnienia. 

The form you have selected does not exist.