Wózek widłowy to maszyna powszechnie wykorzystywana w różnego rodzaju magazynach, centrach logistycznych czy zakładach produkcyjnych. Regularne sprawdzanie owej maszyny pod kątem stanu technicznego jest niezmiernie istotne z punktu widzenia zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W przeglądzie wózka widłowego wykorzystuje się dziennik konserwacji. Czym jest i jak powinno się go prowadzić?

Spis treści

Dziennik konserwacji wózka widłowego, czyli co?

Dziennik konserwacji wózka widłowego to obowiązkowy dokument przypisany do danego pojazdu jezdniowego unoszącego. Jest on wykorzystywany do odnotowywania stanu technicznego maszyny. Kto odpowiada za jego prowadzenie? Okazuje się, że dziennik konserwacji wózka widłowego musi wypełniać zakładowy konserwator bądź serwisant. Jeśli w danym miejscu nie istnieje tego rodzaju stanowisko, to wówczas za prowadzenie rzeczonego dziennika odpowiada podmiot sprawujący pieczę nad wózkami widłowymi w danym miejscu.

Jakie urządzenia muszą posiadać dziennik konserwacji?

Okazuje się, że dziennik konserwacji to obowiązkowy dokument przy konkretnych rodzajach urządzeń. Mowa tutaj nie tylko o wózkach widłowych czołowych (zarówno elektrycznych, jak i spalinowych), ale również wózkach terenowych, elektrycznych wózkach przegubowych czy też wózkach widłowych służących do wysokiego składowania. Obowiązek posiadania dziennika konserwacji dotyczy również innych maszyn z tej kategorii, a konkretniej urządzenia transportu bliskiego.

dziennik-konserwacji-wozka-widlowego

Co musi znaleźć się w dzienniku konserwacji wózka widłowego?

Warto zaznaczyć, że dziennik konserwacji wózka widłowego musi zawierać odpowiednie informacje, które merytorycznie będą spełniać wymogi nałożone przez Urząd Dozoru Technicznego. Można prowadzić go w formie papierowej bądź elektronicznej. Każde urządzenie (na przykład każdy wózek widłowy obecny w danym magazynie czy centrum logistycznym) musi posiadać swój własny dziennik konserwacji.

Wśród danych zawartych w dokumencie znajdują się między innymi: numer seryjny urządzenia, marka i rodzaj maszyny, rok produkcji, dane właściciela czy parametry maksymalne. Co istotne, każdy tego rodzaju pojazd musi również posiadać książkę rewizyjną.

W jaki sposób prowadzić dziennik konserwacji wózka widłowego?

Prowadzenie dziennika konserwacji wózka widłowego jest kluczowe z punktu widzenia utrzymania maszyny w dobrym stanie technicznym. Dzięki dokumentowi można w porę zweryfikować ewentualne usterki dotyczące urządzenia, co pozwala na ich bezzwłoczne usunięcie. Niektórzy mogą się zastanawiać, w jaki sposób powinno się prowadzić tego rodzaju dziennik konserwacji. Przede wszystkim, warto pamiętać, że nie musi być on prowadzony codziennie. Trzeba jednak wiedzieć, że ewentualne nowe informacje powinny zostać w nim odnotowane przy okazji naprawy sprzętu, jego modernizacji bądź przeglądu.

Co konkretnie powinno się zawrzeć w dzienniku konserwacji wózka widłowego w trakcie jego prowadzenia? Mowa tu o dacie danej czynności bądź naprawy, aktualnym stanie licznika, informacji o dokonanych wymianach (oraz częściach, które zostały do tego użyte), opinię dotyczącą stanu maszyny, a także ewentualne zalecenia. Niezbędny jest również podpis osoby, która dokonuje wpisu do dziennika konserwacji. Wszelkie zapiski uwzględniane w dokumencie powinny być przeprowadzane w sposób rzetelny. Ma to znaczenie przy okazji ewentualnej kontroli Urzędu Dozoru Technicznego.

Planujesz zostać operatorem wózka widłowego? Zapisz się na nasz kurs!

Dziennik konserwacji wózka widłowego to bardzo ważny dokument, niezbędny do tego, by zapisywać na bieżąco stan techniczny maszyny. Jak już zostało wcześniej wspomniane, tego rodzaju sprzęt jest wykorzystywany w magazynach, centrach logistycznych oraz zakładach produkcyjnych. Jego obsługą zajmują się operatorzy wózków widłowych.

Rozważasz podjęcie zatrudnienia jako operator wózka widłowego? Pamiętaj o podniesieniu swoich kwalifikacji i nabyciu umiejętności, które okażą się niezbędne przy wykonywaniu konkretnych obowiązków. Zapisz się na kurs oferowany przez Strefę Szkoleń 3S. Zapewniamy profesjonalne szkolenia, które przygotują Cię do pracy przy wózkach widłowych. Gwarantujemy wysoką jakość materiałów, indywidualne podejście oraz ogromną dawkę wiedzy.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą firmą. Z przyjemnością opowiemy więcej o przygotowanej przez nas ofercie różnego rodzaju szkoleń.