Obecnie trudno wyobrazić sobie obsługę dużych hal magazynowych bez korzystania z najnowszych zdobyczy techniki. Historia wózków widłowych pokazuje, że na pewnym etapie stały się już koniecznością.

Jednak nie były one z góry skazane na sukces. Prześledzenie losów tych maszyn pokazuje, jak wiele się zmieniło od pierwszych prototypów aż po nowoczesne transportery wyposażone w liczne funkcje. To właśnie dzięki wielu rozwijanym na przestrzeni lat udoskonaleniom obsługa magazynów zwiększyła swoją wydajność i bezpieczeństwo. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać najistotniejsze fakty z historii wózków widłowych, które doprowadziły do prawdziwej rewolucji w logistyce.

Spis treści

Znaczenie wózków widłowych w przemyśle

Maszyny z widłami stosuje się nie tylko w halach magazynowych, ale też na zapleczach sklepów czy w budownictwie. Znajdują więc swoje miejsce wszędzie tam, gdzie trzeba w bezpieczny sposób przewieźć ważące nieraz setki kilogramów towary. To właśnie ta konieczność sprawiła, że są powszechnie stosowane w wielu dziedzinach przemysłu. Najlepszym dowodem znaczenia tych maszyn jest fakt, że w 2021 r. globalny rynek wózków widłowych wynosił aż 56 mld dolarów.

Historia wózków widłowych

Pierwsze pomysły na szybszy i lżejszy dla pracowników transport materiałów powstały już w XIX wieku. Jak łatwo się domyślić, było to związane z rewolucją przemysłową, która wymuszała oszukiwanie nowych rozwiązań w obliczu lawinowo zwiększającej się produkcji. Już w 1867 roku powstał patent tzw. ulepszonej windy, który 20 lat później przeobraził się w pojazd zdolny do podniesienia platformy na wysokość kilkunastu centymetrów. Od tego momentu datuje się początek historii wózków widłowych.

Prototyp współczesnego sprzętu magazynowego był dość prosty i wymagał sporo siły, by nim operować. Ten problem został rozwiązany dopiero w 1906 roku, gdy wprowadzono akumulatory. W ciągu kolejnych lat inżynierowie dodawali kolejne ulepszenia, takie jak podnośniki hydrauliczne.

Nowy rozdział w historii wózków widłowych zaczyna się po II wojnie światowej. W wyniku boomu gospodarczego powstawały kolejne wersje sprzętu magazynowego (np. z wąską wyspą). Co więcej, wszyscy zaczęli zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Poskutkowało to kolejnymi udogodnieniami w postaci wygodniejszej kabiny, stabilizacją konstrukcji czy systemami informującymi o przeciążeniu.

ewolucja wozkow widlowych

Przełomowe momenty w historii wózków widłowych

Blisko 150 lat istnienia tzw. sztaplarek obfitowało w wyjątkowo ważne dla tej technologii wydarzenia. Historię wózków widłowych można streścić w kilku punktach, które najlepiej oddają charakter przełomów i pozwalają zorientować się, jak długa droga dzieli obecne modele od ich pierwowzorów:

  • 1867 r. – Van Sicklar opatentował przenośną windę do transportu materiałów na niewielkie odległości.
  • 1906 r. – do pojazdu podłączono akumulator.
  • 1923 r. – inżynierowie z Yale opracowali pierwszy nowoczesny wózek widłowy. Posiadał on widły i wysoki maszt.
  • Lata 1939-1945 – wózki widłowe były masowo wykorzystywane podczas wysiłku wojennego, co znacząco przyczyniło się do wzrostu ich popularności.
  • 1954 r. – Lansing Bagnall stworzył maszynę do wąskich korytarzy.

Dlaczego zaczęto stawiać na silniki elektryczne?

Od lat 50. konstrukcja zaczęła przypominać znane nam dziś modele. Poważniejsze zmiany po opisanej wyżej historii dotyczyły już wyłącznie bezpieczeństwa oraz sposobów eksploatacji. Dziś jednak dokonują się kolejne rewolucyjne zmiany. Przede wszystkim związane z wykorzystaniem silników elektrycznych.

Wynika to zarówno z zasad bezpieczeństwa, jak i ekologii. Akumulatory elektryczne pozwalają na eksploatację wózków widłowych we wnętrzach budynków, przez co stają się uniwersalne w zastosowaniu. Duże znaczenie ma też kwestia ekologiczna, ponieważ maszyny nie muszą korzystać ze szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych. Co więcej: to podstawowe źródło zasilania sztaplarek sterowanych bezzałogowo. To już jednak nie historia, a przyszłość.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wózkach widłowych? Zapisz się na nasz kurs w Strefie Szkoleń 3S

Obsługa maszyn transportowych jest równie ciekawa, co ich losy na przestrzeni dziejów. Na dodatek bardzo opłacalna, ponieważ zapewnia stabilny zarobek w dogodnych warunkach. Jeśli zainteresowała cię historia wózków widłowych, to koniecznie sprawdź oferowane przez nas kursy. Przygotujemy cię do profesjonalnego operowania maszynami. Nasz program dostarczy ci nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też praktyczne umiejętności w tym zakresie.