Operator wózka widłowego to nieodzowny pracownik w niemal każdym magazynie, centrum logistycznym czy zakładzie produkcyjnym. Rzeczone stanowisko wymaga odpowiednich umiejętności oraz kwalifikacji. Niezbędne okazuje się również przestrzeganie ścisłych procedur związanych z bezpieczeństwem. Jak wygląda praca osoby, która jest operatorem wózka widłowego? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!
Spis treści
- Dlaczego tak ważne jest codzienna kontrola stanu wózków widłowych?
- Od czego operator wózka widłowego zaczyna swoją pracę?
- Jakie układy wózka widłowego powinien skontrolować operator?
- Raport na koniec pracy – co powinien zawierać?
- Chcesz dowiedzieć się więcej? Skorzystaj z kursu na operatora wózka widłowego w Strefie Szkoleń 3S
Dlaczego tak ważne jest codzienna kontrola stanu wózków widłowych?
Wózek widłowy to podstawowe narzędzie pracy operatora tego rodzaju maszyny. Dzięki niemu możliwe jest transportowanie różnego rodzaju ładunków o znacznej masie. Rzeczona maszyna okazuje się nieocenioną pomocą przy okazji wszelkich prac mających na celu magazynowanie. Wykorzystuje się go nie tylko w centrach logistycznych, ale również w fabrykach czy portach.
Z uwagi na to, że wózki widłowe są niezwykle intensywnie eksploatowane, konieczna okazuje się ich codzienna kontrola. Regularne sprawdzanie tych pojazdów pod kątem stanu technicznego może pomóc w porę wykryć ewentualne usterki, które mogłyby doprowadzić do przestojów w pracy bądź, w skrajnych przypadkach, zagrażać bezpieczeństwu – zarówno operatorów, jak i innych pracowników. Wadliwe działający wózek widłowy może przyczynić się również do zniszczenia transportowanego ładunku, co jest nie tylko niebezpieczną, ale również kosztowną sytuacją.
Od czego operator wózka widłowego zaczyna swoją pracę?
Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak wygląda codzienna praca operatora wózka widłowego. Od czego konkretnie taka osoba rozpoczyna swój dzień roboczy? Okazuje się, że w większości miejsc konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego obsługiwanej maszyny. Istotna jest ocena wizualna stanu maszyny pod kątem między innymi pęknięć, wycieków czy luźnych elementów wchodzących w skład pojazdu. Ważne jest, by sprawdzić również poziom płynów, a także stan opon w wózku widłowym.
Warto zaznaczyć, że za stan techniczny wózka widłowego odpowiada pracodawca. Jednak codziennie, rutynowe kontrole leżą po stronie operatora, a okresowe przeglądy zwykle zleca się doświadczonym serwisantom.
Jak już zostało wcześniej wspomniane, regularne sprawdzanie stanu technicznego wózka widłowego może pomóc w porę wykryć ewentualne usterki mogące wpływać na stabilność i manewrowość, a tym samym bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Z tego względu operator wózka powinien rozpoczynać swój dzień od tejże właśnie czynności.
Jakie układy wózka widłowego powinien skontrolować operator?
Wózek widłowy składa się z wielu różnych podzespołów. Chcąc skontrolować stan maszyny, operator musi skupić się przede wszystkim na układzie hamulcowym, hydraulicznym czy kierowniczym. Dość istotne jest również sprawdzenie silnika, skrzyni biegów oraz akumulatora. Ważna jest również sygnalizacja świetlna – sprawnie działające światła są szczególnie ważne w zakładach, w których panuje spore natężenie ruchu.
Operator wózka widłowego sprawdza również poprawność działania systemów odpowiedzialnych za podnoszenie. Warto zwrócić uwagę również na ewentualne pęknięcia na widle czy wygięcie masztu.
Raport na koniec pracy – co powinien zawierać?
Po zakończeniu pracy wózek widłowy powinien wrócić na swoje miejsce. Operator musi również zabezpieczyć go przed uruchomieniem przez osoby postronne. W wielu miejscach wykonuje się również raport na koniec pracy. Co powinien zawierać? Zazwyczaj mowa tu o informacjach dotyczących stanu technicznego wózka. Pracownik powinien uwzględnić w nim przeprowadzone operacje, a także zawrzeć ewentualne problemy, które napotkał w trakcie pracy.
Tego rodzaju raporty są istotne z punktu widzenia planowania przyszłych prac konserwacyjnych sprzętu. Z tego względu, tego rodzaju działania są obowiązkowe w wielu miejscach pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skorzystaj z kursu na operatora wózka widłowego w Strefie Szkoleń 3S
Operatorzy wózków widłowych powinni dbać o podnoszenie swoich kompetencji. Strefa Szkoleń 3S pomoże w zdobyciu nowych kwalifikacji za sprawą kursów dedykowanych osobom, które chcą pracować na tego typu stanowiskach w magazynach, centrach logistycznych czy zakładach produkcyjnych.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą! Z przyjemnością przedstawimy więcej szczegółów dotyczących przygotowywanych przez nas szkoleń (wśród nich jest kurs na operatora wózka widłowego), a także opowiemy więcej o warunkach ewentualnej współpracy. Gwarantujemy profesjonalne podejście, terminowość oraz korzystne ceny.