Przemieszczanie palet przy użyciu maszyn tylko z pozoru wydaje się łatwe. W rzeczywistości wymaga zdobycia pewnej wiedzy, a także umiejętności. Dlatego tak ważny jest profesjonalny kurs na operatora wózka widłowego.

Na szczęście wymogi przystąpienia do nauki są niewielkie. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i wykształcenie podstawowe. Do tego dochodzi jeszcze otrzymanie zaświadczenia od lekarza o dopuszczeniu do pracy na takim stanowisku. Jeśli spełniasz te wymagania, szkolenia zawodowe stoją przed tobą otworem. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak przebiega nauka w Strefie Szkoleń 3S i tym podobnych ośrodkach.

Spis treści

Jak wyglądają zajęcia teoretyczne w trakcie kursu na operatora wózka widłowego?

Na samym początku musisz dowiedzieć się wszystkiego, co jest niezbędne do dokładnego poznania maszyny. Dlatego kurs na operatora rozpoczyna się zajęciami teoretycznymi. Wyniesiesz z nich wiedzę dotyczącą poszczególnych aspektów obsługi i budowy, w tym:

  • konstrukcji wózka widłowego,
  • rodzajów stosowanych obecnie maszyn w przemyśle,
  • obowiązkach użytkownika,
  • zasad BHP,
  • kontroli technicznej pojazdu.

Czas przeznaczony na naukę teorii to 25 godzin. Stanowi więc lwią część wszystkich zajęć, które trwają w sumie 35 godzin. Wynika to z faktu, że oprócz podstawowych kwestii kursanci Strefy Szkoleń 3S, którzy przygotowują się do zdobycia uprawnień zawodowych, muszą też poznać ogólne zasady postępowania w konkretnych sytuacjach.

Jak wyglądają zajęcia praktyczne z wózkiem widłowym?

Na jazdę w terenie pozostaje 10 godzin. To dużo, czy mało? W porównaniu do części teoretycznej znacząco mniej, jednak w zupełności wystarczy do opanowania pojazdu. Część praktyczna kursu na operatora wózka widłowego bardzo szybko oswoi cię z najprostszymi manewrami. A w miarę postępów w nauce zostaniesz wyznaczony do bardziej zaawansowanych operacji maszyną. Po wyznaczonym czasie będziesz już dobrze zaznajomiony ze wszystkimi tajnikami obsługi.

Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś potrzebuje więcej zajęć praktycznych. W Strefie Szkoleń 3S przykładamy dużą wagę do tego, abyś czuł się pewnie przed przystąpieniem do egzaminu zawodowego. Dlatego ćwiczymy z tobą tak długo, aż uznamy, że jesteś w pełni przygotowany do ostatniego testu.

jak wyglada kurs na operatora wozka widlowego

Kto prowadzi szkolenie na operatora wózka widłowego?

Szkoleniowcy to eksperci, którzy mają duże doświadczenie i określone kompetencje. Uzgadniają oni swój program nauczania z Urzędem Dozoru Technicznego. To bardzo ważne, ponieważ kursant właśnie przed UDT musi zdać egzamin. W związku z tym szkolenia zawodowe przeprowadzają wyłącznie specjaliści z ośrodków szkoleniowych.

To jednak nie wszystko. Liczą się jeszcze tzw. kompetencje miękkie. Dotyczą one zdolności do przekazywania wiedzy, dobrej współpracy z przyszłymi operatorami wózka widłowego, motywowania czy kultury osobistej. Bez tego nawet najlepszy profesjonalista nie będzie w stanie odpowiednio poprowadzić kursu. W związku z tym w Strefie Szkoleń 3S zatrudniamy wyłącznie osoby, które wyróżniają się zarówno poziomem wiedzy, jak i umiejętnościami interpersonalnymi.

Jak wygląda egzamin końcowy?

Po przynajmniej 35-godzinnej nauce będziesz mógł przystąpić do ostatniego testu. Pamiętaj, że zgłoszenie do egzaminu końcowego w UDT należy wysłać co najmniej 3 tygodnie wcześniej. Poczekaj więc z tym do momentu, w którym ukończysz szkolenia zawodowe w naszej Strefie 3S.

Egzamin – podobnie jak sam kurs na operatora – składa się z dwóch części. Pierwsza, teoretyczna, to test jednokrotnego wyboru. Znajdziesz w nim 15 pytań, w tym 5 diagramów udźwigu. Te drugie przedstawiają różnego rodzaju zależności pomiędzy wysokością podnoszenia, odległością środka ciężkości i masą transportowanego ładunku. Musisz poprawnie odpowiedzieć na przynajmniej 11 zadań w ciągu 30 minut.

Wyniki z części teoretycznej są ogłaszane bezpośrednio po jej zakończeniu. Osoby, które zdały, mogą przejść do egzaminu praktycznego. Obejmuje on omówienie jednego zagadnienia w zakresie obsługi oraz kontroli stanu technicznego wózka widłowego. Następnie egzaminowany musi przewieźć paletę po wyznaczonym torze. Jeśli wszystko wykonałeś bezbłędnie, egzaminator zalicza test.

Szukasz kursu na operatora wózka widłowego? Zgłoś się do Strefy Szkoleń 3S!

Po 35 godzinach nauki i zdaniu egzaminu będziesz dobrze przygotowany do wykonywania swoich obowiązków. Zwłaszcza jeśli uczestniczyłeś w profesjonalnym kursie na operatora wózka widłowego, który zapewnia nasza Strefa Szkoleń 3S. Po zakończonej współpracy otrzymasz od nas materiały, do których będziesz mógł wrócić w każdej chwili podczas swojej pracy zawodowej. Zachęcamy do zgłaszania się na najbliższe terminy!