Wszystkie sprzęty i maszyny, które wykorzystuje się np. w magazynach czy halach produkcyjnych, wymagają regularnego serwisowania. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo w trakcie pracy – a to przecież właśnie ono jest priorytetem. Prawo określa między innymi, kiedy należy wykonywać przeglądy konserwacyjne urządzeń transportu bliskiego. Jak sprawa wygląda w przypadku podestów ruchomych, np. przejezdnych lub wiszących? Na to pytanie odpowie ekspert ze Strefy Szkoleń 3S,czyli miejsca, w którym znajdziesz najlepsze kursy zawodowe.
Spis treści
- Czym jest przegląd konserwacyjny?
- Czym jest podest ruchomy?
- Gdzie najczęściej wykorzystywane są podesty ruchome?
- Kiedy musisz wykonać przegląd podestów ruchomych?
- Chcesz wiedzieć więcej? Zgłoś się na szkolenie zawodowe do Strefy Szkoleń 3S!
Czym jest przegląd konserwacyjny?
Każde urządzenie transportu bliskiego (UTB), które jest wykorzystywane w trakcie pracy (np. na magazynie), wymaga regularnych przeglądów konserwacyjnych. To szereg czynności wykonywanych przez uprawnionego do tego konserwatora UDT (Urzędu Dozoru Technicznego).
Specjalista sprawdza, czy sprzęt poprawnie działa i czy nie stanowi zagrożenia dla pracowników lub innych osób przebywających w konkretnym miejscu, np. w hali produkcyjnej. Ekspert dokładnie kontroluje stan techniczny wszystkich mechanizmów i części oraz podaje zalecenia co do dalszego użytkowania lub serwisowania. Przegląd konserwacyjny umożliwia zachowanie urządzenia w dobrym stanie – dzięki czemu eksploatacja jest bezpieczna, wygodna i sprawna.
Czym jest podest ruchomy?
Wśród urządzeń transportu bliskiego znajdziesz m.in. podesty ruchome. To takie urządzenia, które umożliwiają transport pracowników lub materiałów na konkretną wysokość. Mają formę dźwigu – platformy, którą można sterować i która ma ustaloną nośność. W zakładach pracy znajdziesz wiele różnych rodzajów podestów, m.in. przejezdne, stacjonarne i wiszące. Każdy z nich ma inne zastosowanie.
Do obsługi takiego sprzętu konieczne są uprawnienia operatora, które możesz zdobyć np. dzięki kursom w Strefie Szkoleń 3S. Podczas zajęć poznasz teoretyczne i praktyczne zagadnienia oraz nauczysz się poprawnie obsługiwać maszynę. To znacznie ułatwi Ci znalezienie ciekawej, pełnej wyzwań i lepiej płatnej pracy.
Gdzie najczęściej wykorzystywane są podesty ruchome?
Uprawnienia na podesty ruchome mogą być niezbędne, jeśli szukasz pracy m.in. w logistyce czy na budowie. Gdzie najczęściej wykorzystuje się takie urządzenia? Zwykle są przydatne w sytuacji, gdy praca odbywa się na wysokościach. Najpopularniejsze zastosowania:
- usługi budowlane, przede wszystkim budowa i remonty wysokich budynków oraz mostów,
- przemysł, głównie w fabrykach i zakładach przetwórczych,
- logistyka i załadunek, m.in. w magazynach i centrach dystrybucyjnych,
- przygotowanie filmów i seriali, przede wszystkim tworzenie planów i nagrywanie np. od góry,
- energetyka i petrochemia, m.in. konserwacja urządzeń na wysokościach,
- usługi komunalne, np. sprzątanie czy przycinanie drzew na osiedlach.
Po szkoleniu zawodowym i uzyskaniu certyfikatu znacznie zwiększasz szansę na zatrudnienie właśnie w tego typu branżach. Tego typu pracownicy są wciąż chętnie poszukiwaniu na rynku pracy.
Kiedy musisz wykonać przegląd podestów ruchomych?
Dokładne informacje na temat przeglądów konserwacyjnych znajdziesz w „Rozporządzeniu […] w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego”. Stworzono tabelę, w której umieszczono terminy dla wszystkich rodzajów podestów ruchomych:
- przejezdne – co 30 dni,
- wiszące – co 30 dni,
- masztowe – co 30 dni,
- stacjonarne – co 60 dni,
- załadowcze – co 180 dni.
Rozporządzenie wskazuje również terminy kontroli dla innych urządzeń UTB, np. wciągników, suwnic, schodów ruchomych czy żurawi. Zachowanie terminów jest konieczne m.in. ze względów BHP.
Chcesz wiedzieć więcej? Zgłoś się na szkolenie zawodowe do Strefy Szkoleń 3S!
Jeśli szukasz więcej informacji teoretycznych na temat podestów ruchomych, wybierz kurs w Strefie Szkoleń 3S. To kompleksowe zajęcia, podczas których przygotujesz się do egzaminu UDT. Oprócz teorii uzyskasz także umiejętności praktyczne – pod okiem specjalisty nauczysz się poprawnie i bezpiecznie obsługiwać maszynę. Podnieś kwalifikacje i rozszerz kompetencje, a później zwiększ swoją konkurencyjność na rynku pracy. Szkolenia zawodowe to najlepszy sposób na to, by znaleźć lepsze zatrudnienie i zarabiać więcej.