Współczesna branża budowlana oraz rolnicza bez ładowarek teleskopowych nie mogłaby istnieć w tak wydajnej formie, jak obecnie. To pojazdy transportu bliskiego, przeznaczone do podnoszenia oraz przewożenia na stosunkowo niewielkie odległości nawet najcięższych materiałów budowlanych i rolniczych, w tym beczek z płynem, przęseł ogrodzeniowych czy całych palet z kostką brukową. Ładowarki teleskopowe mają mnóstwo zastosowań, ale także różnic wynikających z ich konstrukcji, którą można dostosować do swoich oczekiwań dzięki możliwości wymiany osprzętu. Warto poznać je bliżej.

Spis treści

Czym jest ładowarka teleskopowa?

Wszystkie ładowarki teleskopowe są urządzeniami transportu bliskiego, są zatem przeznaczone głównie do działań na terenie zamkniętym firmy lub gospodarstwa ze względu na brak możliwości poruszania się nią po drogach publicznych. Urządzenia składają się z układu jezdnego, podwozia oraz czterech kół o podwyższonej odporności na zużycie wynikające z naturalnej eksploatacji. Na podwoziu znajduje się górna część urządzenia wraz z kabiną, w tym także wysięgnik, który służy jako element do unoszenia i utrzymania ładunku na danej pozycji i to właśnie on ma decydujący wpływ na użyteczność konkretnego modelu. Ta jednak różni się głównie w zależności od rodzaju urządzenia.

Wyróżniamy ładowarki kołowe czołowe oraz obrotowe. Czołowe są wyposażone w sztywny wysięgnik, który tworzy wraz z kabiną operatora oraz podwoziem jednolitą całość, w efekcie czego kierowca może wyłącznie podnosić różne przedmioty do góry i przewozić je na każdą odległość. Modele obrotowe różnią się zastosowaniem platformy obrotowej, która umożliwia obrócenie wysięgnika wraz z kabiną w zakresie nawet 360 stopni przy pozostawieniu podwozia w pozycji nieruchomej. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest dużo miejsca do manewrowania, a drugie w miejscach o mniejszej przestrzeni.

Jak działa ładowarka teleskopowa?

Działanie ładowarki teleskopowej jest bardzo proste i nieskomplikowane, gdyż sprowadza się do podniesienia ładunku na wysokość wybraną przez operatora i jego przewozu do innego miejsca w obrębie danego gospodarstwa bądź firmy. To jednak dość uproszczone wyjaśnienie, które nie obejmuje różnic względem konstrukcji mechanicznej.

Na rynku znajdziemy modele hydrostatyczne oraz mechaniczne – hydrostatyczne są oparte na pompach i oleju hydraulicznym krążącym w układzie, a mechaniczne na silnikach, które prowadzą do wykonania danej pracy. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Ładowarki hydrostatyczne działają bardzo płynnie i precyzyjnie, podczas gdy mechaniczne są znacznie trwalsze, cechują się także wyższą mocą oraz sprawnością. 

ladowarka-teleskopowa

Gdzie wykorzystuje się ładowarki teleskopowe?

W praktyce – wszędzie. Ładowarki teleskopowe są urządzeniami wszechstronnymi, gdyż ze względu na dużą moc i wytrzymałość są w stanie podnosić, obracać i przewozić ładunki o wadze przekraczającej kilka-kilkanaście ton. Sprawdzą się w zasadzie w każdej branży, w tym w rolniczej, budowlanej, zakładach produkcyjnych, halach magazynowych, a nawet podczas prac leśnych. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przewozu różnych ładunków także po nierównym terenie, gdyż z reguły pojazdy te wyposażone są w koła o dużym profilu, które dobrze absorbują największe nierówności.

Wszechstronność zwiększa oczywiście również kwestia wymiennego osprzętu. Do pojazdu operator może podpiąć wiele różnych uzupełniających maszyn, w tym chwytaków, platform roboczych dla ludzi, widły, a nawet urządzenia zamiatające czy siewniki. W rezultacie jedną maszyną – ładowarką teleskopową wyposażoną w odpowiednie akcesoria – można wykonać wiele innych prac.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wybierz kurs przygotowujący do egzaminu UDT w Strefie Szkoleń 3S!

Użytkowanie ładowarki teleskopowej jest dość wymagające, gdyż pojazdy te ze względu na ich specyfikę pracy mogą prowadzić do wielu niebezpieczeństw. W naszej firmie możesz wykorzystać kursy zawodowe, dzięki którym uzyskasz certyfikaty uprawniające Cię do obsługi tych maszyn bez praktycznie żadnych ograniczeń. Wystarczy zdać egzamin UDT, a wcześniej przejść szkolenie dla operatorów wózków podnośnikowych (jezdniowych) w Strefie Szkoleń 3S. Gwarantujemy szybką i efektywną naukę oraz wiedzę, która pomoże w rozpoczęciu nowej ścieżki kariery.