Wózek widłowy to niezastąpiona pomoc w magazynie. Istnieją jednak różne warianty urządzeń odpowiednie dla konkretnych branż. Jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie? Który wózek widłowy wybrać? Co warto wiedzieć o egzaminie UDT dla operatora wózka? Dowiesz się z tego artykułu.

Spis treści

Wózek widłowy – niezastąpiona pomoc w magazynie

Wydawałoby się, że przy wyborze wózka widłowego podstawowym kryterium jest udźwig urządzenia. Okazuje się jednak, że znaczenia ma również wiele innych parametrów. Niezależnie od tego, czy nabywasz wózek widłowy z przeznaczeniem do wykorzystania w niewielkim magazynie, czy w ogromnej hali produkcyjnej warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Do rozładunku na budowie najlepiej sprawdzą się np. wózki widłowe czołowe, przy pracach wewnątrz magazynu najlepiej wybrać wózek z napędem elektrycznym. 

Który wariant będzie odpowiedni dla Twojej firmy?

Aby prawidłowo wybrać wózek widłowy, warto wziąć pod uwagę:

  • rodzaj pracy do wykonania oraz miejsce jej wykonania,
  • wysokość, na jaką będą podnoszone ładunki,
  • wymagany maksymalny udźwig maszyny.

Na rynku dostępne są obecnie wózki o udźwigu od kilkuset do kilku tysięcy kilogramów. Przed zakupem sprawdź długość i szerokość wideł, a także zakres podnoszenia i odległość między widłami. Istotna jest także maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć urządzenie i jego dodatkowe wyposażenie. Jeśli zdecydujesz się na wózek o napędzie gazowym, warto zamówić i przygotować wcześniej butlę. 

Rodzaje wózków widłowych ze względu na funkcję i napęd

Wyróżniamy dwa podstawowe kryteria podziału wózków ze względu na funkcję i na napęd.

Rodzaje wózków widłowych ze względu na napęd:

  • spalinowe wózki widłowe z silnikami zasilanymi gazem – najbardziej popularne w Polsce modele to te o udźwigach 1600 do 2000 kg z silnikami o mocy 30-31 kW,
  • spalinowe wózki widłowe z silnikami Diesla – nie można ich stosować w przestrzeniach zamkniętych, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry sadzy,
  • elektryczne wózki widłowe – cenione za stosunkowo cichą pracę oraz za fakt, iż są one dostępne w wielu zróżnicowanych wariantach. Najlepiej sprawdzą się w zamkniętej przestrzeni. 

Produkowany jest również szereg różnych wózków widłowych ze względu na funkcję, jakie spełniają w przestrzeni magazynowej. Występują wózki np. służące tylko do przewozu palet lub ustawiania ich na regałach, a także wózki terenowe przeznaczone do pracy na zewnątrz. Zawsze trzeba przeanalizować specyfikę sprzętu i jego planowane zastosowanie. Producenci bardzo często wskazują, do jakich dokładnie prac dany pojazd jest zaprojektowany. 

Do każdego wózka możesz także dobrać odpowiedni osprzęt. Należy wtedy sprawdzić, czy akcesoria są kompatybilne z tym konkretnym modelem, czy ma niezbędną dokumentację i certyfikaty, a także czy jest w ogólnym dobrym stanie technicznym. 

szkolenie-zawodowe-slask

Uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym

Warto pamiętać również, że do obsługi wózka widłowego ważne jest posiadanie przez operatora uprawnień UDT. Konieczne jest dbanie o bezpieczeństwo i przestrzeganie wszystkich wytycznych BHP.

Ubiegający się o uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym muszą spełnić dwa podstawowe warunki:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • zdobyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do obsługi wózków widłowych.

Egzamin UDT składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Dotyczy on pytań z zakresu: przepisów, budowy wózków widłowych, mechanizmów działania oraz prowadzenia pojazdów.

Okres ważności uprawnień wynosi od 5 do 10 lat. Istnieje możliwość przedłużenia zezwolenia bez konieczności ponownego egzaminu pod warunkiem złożenia oświadczenia o obsługiwaniu wózków widłowych przez okres minimum 3 lat w ciągu ostatnich 5 lat. Wniosek trzeba złożyć 3 miesiące przed upływem terminu ważności uprawnień. Możesz złożyć go albo w formie tradycyjnej, albo on-line.

Szukasz profesjonalnej firmy szkoleniowej? Sprawdź Strefę Szkoleń 3S!

Myślisz o przygotowaniu się do egzaminu UDT ? Strefa Szkoleń 3S przygotowała kurs obsługi wózków jezdniowych przeznaczony dla osób, które chcą podnieść lub zmienić kwalifikacje zawodowe. Całe szkolenie zawodowe odbywa się w komfortowych warunkach sprzyjających przyswajaniu wiedzy. Organizatorzy zapewniają między innymi zajęcia z doświadczonym instruktorem, a także zajęcia praktyczne. Podnieś kwalifikacje zawodowe swoich pracowników dzięki ofercie Strefy Szkoleń 3S!

The form you have selected does not exist.