Bez podestów ruchomych trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnych zakładów wytwórczych czy przetwórczych. Ich celem jest bowiem umożliwienie prac na wysokościach, przy jednoczesnym zachowaniu wygody oraz bezpieczeństwa. Ze względu na charakterystykę pracy tego typu maszyn, wymagane jest zachowanie pełnej sprawności przez cały czas ich pracy. Podesty ruchome uchodzą za mocne i trwałe, aczkolwiek nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. Jakie układy są najbardziej awaryjne? Które usterki są najbardziej kosztowne do usunięcia? Tego właśnie dowiesz się z naszego artykułu!

Spis treści

Dbaj o regularne przeglądy konserwacyjne

Każdy pojazd mechaniczny zużywa się w trakcie aktywnej eksploatacji i nie jest to żaden powód do niepokoju. Większość z nich część swojej pracy wykonuje pod bardzo dużym obciążeniem, czasami w niekorzystnych warunkach środowiskowych, często w trybie ciągłym przez cały czas. Większości usterek, jak się okazuje, da się uniknąć – wystarczy zdecydować się na cykliczne przeglądy konserwacyjne, które pomogą w:

  • Wczesnym wykryciu usterki – warto mieć na uwadze fakt, że niektóre awarie dają mnóstwo dość niezauważalnych objawów, przez co ich wykrycie z reguły bywa skomplikowane. Regularny przegląd konserwacyjny pozwala na precyzyjną ocenę wszystkich podzespołów – również tych, które rzadko dają oznaki awarii.
  • Ograniczeniu kosztów napraw – niektóre usterki są bardzo kosztowne w usunięciu, gdyż pociągają za sobą także szereg innych. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku podzespołów mechanicznych, które ściśle współpracują ze sobą. Uszkodzenie jednego prowadzi do destrukcji kolejnego.

W trakcie przeglądu konserwacyjnego ocenie podlega większość elementów mechanicznych, czasami następuje również wymiana podstawowych płynów eksploatacyjnych i wszystkich podzespołów, które tego wymagają. Niektórzy producenci dokładnie określają to, który element techniczny wymagania wymiany co pewną liczbę roboczogodzin. W ten sposób można zmniejszyć koszt naprawy podestów ruchomych.

Zwróć uwagę na hydraulikę i wycieki

Instalacje i układy hydrauliczne, w które wyposażone są podesty ruchome, często ulegają awariom z uwagi na panujące w nich wysokie ciśnienie. Uszkodzenia wynikają przede wszystkim z powodu nawet najmniejszych nieszczelności, które powiększają się wraz z rosnącym ciśnieniem. Obserwuj wszystkie łączniki oraz zawory – często to na nich pojawiają się pierwsze wycieki. Warto pamiętać, że nawet najmniejsze i z pozoru nieistotne krople i zacieki na towarzyszących podzespołach (znane w środowisku mechanicznym jako zapocenia) mogą oznaczać postępującą awarię na początkowym etapie.

Wymieniaj ogumienie

Podesty ruchome są osadzone na podgumowanych kółkach o stosunkowo niewielkiej średnicy, przeznaczonych głównie do poruszania się po terenach płaskich, takich jak np. posadzka w halach magazynowych. Warstwa gumy ze względu na duże obciążenia oraz częste przesuwanie ulegają zużyciu – guma ściera się, staje się coraz mniej stabilna, aż w ostatnim momencie może ulec nagłemu rozwarstwieniu, co z kolei prowadzi do wielu różnych niebezpieczeństw. Warto obserwować ogumienie i analizować jego stan – najlepiej tak często, jak to możliwe. Rezultaty standardowego zużycia zwiększają się cyklicznie i powoli, podczas gdy np. duże uszkodzenie zewnętrznej struktury gumy może pojawić się nagle i bez żadnych wcześniejszych objawów. Czasami może to spowodować przejazd przez nawet stosunkowo niewielki uskok w posadzce czy przez najazd na wystający element infrastruktury.

podest ruchomy przejezdny

Sprawdzaj regularnie opuszczanie i podnoszenie platform roboczych

Podesty ruchome powinny pracować precyzyjnie w całym zakresie ich ruchu, dlatego tak ważne jest, aby testować tę funkcję cyklicznie, najlepiej bez udziału pracowników. Warto ocenić płynność działania w obu kierunkach czy możliwość zatrzymania podestu w każdym wybranym miejscu. Najlepiej przeprowadzać tę czynność testową jak najczęściej – nawet najmniejsze przestoje w pracy urządzenia czy jego przeskoki mogą świadczyć o nadchodzącym problemie i dużych kosztach.

Chcesz wiedzieć więcej o podestach ruchomych? Zgłoś się na kurs Strefy Szkoleń 3S!

Nasza Strefa Szkoleń 3S organizuje kursy dotyczące podestów ruchomych, dzięki którym można z łatwością rozpocząć z nimi pracę. Kursy realizują najlepsi specjaliści, technicy oraz eksperci, dla których budowa tego typu maszyn nie jest żadną tajemnicą. Dzięki temu z powodzeniem zwracają uwagę na najważniejsze elementy podestów ruchomych, które najczęściej ulegają usterkom. Sprawdź już teraz zapisując się na wybrany kurs!