Do najważniejszych urządzeń w każdym magazynie bez wątpienia należą wózki widłowe, dzięki którymi można sprawnie przemieszczać różne ładunki. Na rynku tego rodzaju pojazdy sprzedawane są jednak z różnymi napędami i nie każdy z nich nadaje się do prac wewnątrz hali. Sprawdź zatem, jaki napęd wózka widłowego w magazynie jest odpowiedni, zwłaszcza w świetle przepisów. 

Spis treści

Rodzaje napędów wózków widłowych

W sprzedaży jest cały wachlarz różnych modeli wózków widłowych. Ich producenci starają się dzięki temu zapewnić przedsiębiorcom idealną funkcjonalność takich pojazdów w zależności od sposobu ich wykorzystywania. Podstawowy podział tych urządzeń mechanicznych dotyczy jednak sposobu ich zasilania. Warto więc wiedzieć, że napęd wózka widłowego może być następującego rodzaju:

  • elektryczny,
  • spalinowy (Diesel), 
  • gazowy (LPG).

Podobny podział stosowany jest przy autach osobowych. Jednak o ile przy wyborze napędu samochodu kwestią decydującą jest zwykle ekonomia lub ekologia, o tyle w przypadku wózków widłowych znaczenie mają również przepisy BHP. 

Przepisy BHP a napęd wózków widłowych w magazynie

Zgodnie z przepisami BHP pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy, przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa. W kontekście wyboru wózków widłowych do magazynu musi zatem uwzględnić nie tylko to, aby były one przystosowane do manewrowania na terenie hali magazynowej, ale też nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia pracowników. 

Pod tym względem nietrudno się domyślić, że do operowania wewnątrz budynku nie nadają się ani wózki spalinowe, ani te gazowe, ponieważ emitują szkodliwe substancje. Przepisy dopuszczają więc ich użytkowanie wyłącznie na zewnątrz lub ewentualnie w halach półotwartych, o ile takie pojazdy są wyposażone w ekologiczne filtry spalin. W obiektach zamkniętych można zatem używać wyłącznie wózków elektrycznych. 

naped wozka widlowego

Charakterystyka elektrycznych wózków widłowych

Ze względu na swoją uniwersalność elektryczne wózki widłowe cieszą się największą popularnością. Można je bowiem używać zarówno wewnątrz magazynu, jak i na zewnątrz. Ich główną zaletą jest bezemisyjność, dzięki czemu są przyjazne dla zdrowia ludzi, a także środowiska naturalnego. To nie wszystko, ponieważ pojazdy te są lekkie i zwrotne, a mimo to są w stanie transportować bardzo ciężkie ładunki, nawet o masie kilku ton. Najnowsze modele są też wyposażone w komfortowe miejsce pracy operatora oraz inteligentny komputer pokładowy. 

Różnice w pracy na wózkach elektrycznych i spalinowych

Elektryczny napęd wózka widłowego działa w oparciu o akumulator magazynujący energię elektryczną. Najpierw należy go zatem naładować, co skutkuje przestojami w pracy. Problemu tego nie ma przy wózkach spalinowych i gazowych, które można użytkować od razu po zatankowaniu lub podłączeniu butli z gazem. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne akumulatory litowo-jonowe bardzo szybko się ładują i zapewniają potem długi czas pracy. 

Kolejną różnicą w pracy na wózkach elektrycznych i spalinowych jest to, że te pierwsze ze względu na lekką konstrukcję mają dość małe koła i przez to są przystosowane do poruszania się po płaskich powierzchniach, najlepiej betonowych. Wózki spalinowe radzą sobie natomiast także z nierównymi nawierzchniami i dlatego nadają się do pracy na zewnątrz. 

Elektryczne wózki widłowe są za to nie tylko ekologiczne, ale też ciche, czego nie można powiedzieć o ich spalinowych odpowiednikach. Warto też zwrócić uwagę na finansowy aspekt użytkowania obu rodzajów pojazdów. Wózki spalinowe są co prawda nieco tańsze, jednak sporo kosztuje ich zasilanie ze względu na wysokie ceny paliwa. Pojazdy elektryczne wygrywają z nimi pod kątem takich kosztów eksploatacji. Nowoczesne akumulatory litowo-jonowe zużywają bowiem stosunkowo niewielką ilość prądu, a poza tym firmy mogą go pozyskiwać z odnawialnych źródeł energii. 

Chcesz wiedzieć więcej o wózkach widłowych? Odwiedź Strefę Szkoleń 3S!

Zainteresował Cię temat napędu wózków widłowych? O wiele więcej ciekawostek w tym zakresie możesz poznać, decydując się na kurs w naszym ośrodku Strefa Szkoleń 3S. Organizowane przez nas szkolenia na wózki widłowe obejmują bowiem także zajęcia pozwalające poznać gruntownie różne rodzaje pojazdów jezdniowych, ich budowę oraz sposób działania. Zapisz się na taki kurs, a zdobędziesz nie tylko kwalifikacje zawodowe, ale też poszerzysz swoją wiedzę.