Spis treści

Pracodawcy zgłaszają duże zapotrzebowanie na operatorów suwnic. Najczęściej tego rodzaju urządzenia transportu bliskiego wykorzystywane są w przemyśle oraz transporcie – służą do przemieszczania ładunków w pionie i poziomie. Osoba obsługująca dźwignice powinna wyróżniać się odpowiedzialnością oraz mieć ukończony stosowny kurs zakończony państwowym egzaminem. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat pracy jako operator suwnic.

Suwnice – czym się charakteryzują?

Suwnice to dźwignice pracujące w ruchu przerywanym, przeznaczone do przemieszczania towaru w pionie i poziomie. Składają się z konstrukcji nośnej poruszającej się po torach jezdnych oraz wciągarki lub wciągnika przejeżdżających po tym mocowaniu. Suwnice mają zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki, ale najczęściej spotykane są w firmach produkcyjnych, transportowych oraz logistycznych. Urządzenie te można sklasyfikować między innymi ze względu na:

 • cechy konstrukcyjne: suwnice pomostowe natorowe, jednodźwigarowe, dwudźwigarowe, podwieszane, bramowe,
 • rodzaj napędu: ręczne, elektryczno-ręczne, elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne,
 • przeznaczenie: uniwersalne – ogólnego przeznaczenia; procesowe – dedykowane do konkretnych rozwiązań technologicznych,
 • sposób obsługi: sterowane z kabiny, z poziomu roboczego, zdalnie, automatycznie.

Jak wygląda praca operatora suwnic?

Operator zajmuje się bieżącą obsługą suwnicy i transportem ładunków przy jej użyciu. Charakter pracy operatora zależy między innymi od tego, czy urządzenie jest sterowane z kabiny, czy z poziomu roboczego. Do jego głównych obowiązków należy:

 • przemieszczanie różnorodnych ładunków za pomocą dźwignicy,
 • ocenianie ciężaru ładunków i przestrzeganie przepisów dotyczących udźwigu obsługiwanej suwnicy,
 • współpraca z hakowym przy użyciu odpowiednich sygnałów.

Osoba z odpowiednimi uprawnieniami znajdzie zatrudnienie przede wszystkim w przemyśle, budownictwie, portach, firmach transportowych i logistycznych, a także w innych miejscach, gdzie stosuje się suwnice.

suwnica szkolenie zawodowe

Czym musi wyróżniać się kandydat na stanowisko operatora?

W tym zawodzie liczą się takie cechy jak: sprawność fizyczna, spostrzegawczość, refleks, a także wyobraźnia przestrzenna. Pracownik powinien umieć też przewidzieć rozwój sytuacji i właściwie reagować. Do obsługi urządzeń potrzebne są odpowiednie kwalifikacje. Jeśli chcesz wykonywać ten zawód, musisz mieć uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego, a więc ukończyć praktyczne szkolenie zawodowe oraz zdać egzamin. Zapis na kurs jest bardzo prosty. Wystarczą chęci nabycia nowych umiejętności, a także świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenie lekarskie oraz ukończone 18 lat.

Jak zdobyć niezbędne uprawnienia?

Pamiętaj, że operator suwnic to odpowiedzialna praca, ponieważ chwila nieuwagi może skończyć się nieszczęściem. Dlatego wybierz firmę organizującą kursy zawodowe, która profesjonalnie przygotuje Cię do egzaminu UDT, a jej wykładowcy przekażą Ci solidną dawkę wiedzy. Instruktorzy prowadzący zajęcia w Specjalnej Strefie Szkoleń 3S, mają długoletnie doświadczenie oraz dbają o to, aby każde zagadnienie związane z przyszłym zawodem zostało dobrze omówione, zrozumiane i zapamiętane. Kandydaci otrzymują niezbędne materiały dydaktyczne, których zakres merytoryczny jest zgodny z wymaganiami stawianymi operatorom suwnic. Natomiast praktyczne szkolenia zawodowe odbywają się tak długo, aż kursant zdobędzie umiejętności obsługi urządzenia.

Program obejmuje m.in. następującą tematykę:

 • ogólne wiadomości o dozorze technicznym,
 • informacje o urządzeniach transportu bliskiego,
 • rodzaje stosowanych suwnic,
 • budowę urządzeń,
 • obowiązki operatora w czasie pracy z suwnicami,
 • podstawowe wiadomości z zakresu BHP,
 • zajęcia praktyczne.

Dzięki intensywnym wykładom oraz ćwiczeniom absolwenci naszych kursów są bardzo dobrze przygotowani do egzaminu UDT.

Postaw na rozwój i zgłoś się do nas na szkolenie zawodowe!

Jeśli chcesz pracować jako operator suwnic, musisz ukończyć specjalistyczny kurs oraz zdać egzamin państwowy. Od wielu już lat organizujemy szkolenia zawodowe na Śląsku, przygotowując kandydatów do pracy na różnych stanowiskach. Doświadczeni wykładowcy zapewniają fachowe przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Z naszą pomocą zdobędziesz odpowiednie uprawnienia niezbędne na stanowisku operatora podestów ruchomych, żurawi czy suwnic. Sprawdź naszą ofertę!

The form you have selected does not exist.