Popularne widlaki nie muszą tylko służyć do przewożenia ładunków umieszczonych na paletach. Producenci oferują szeroki wybór osprzętu do wózka jezdniowego podnośnikowego, dzięki czemu znacznie zwiększa się jego funkcjonalność. Masz do wyboru m.in. chwytaki, wysięgniki, platformy oraz inne akcesoria. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni osprzęt.
Spis treści
- Wymienny osprzęt, czyli zwiększenie uniwersalności wózka
- Jakie elementy masz do wyboru?
- Widły i przedłużki do wideł
- Łyżki i czerpaki do wózka widłowego
- Chwytaki do nietypowych ładunków
- Na co zwrócić uwagę wybierając akcesoria?
- Strefa Szkoleń 3S – praktyczne szkolenia zawodowe na Śląsku i w okolicach
Wymienny osprzęt, czyli zwiększenie uniwersalności wózka
Najczęściej wózki widłowe znajdują zastosowanie w centrach logistycznych, magazynach czy halach produkcyjnych. Głównym zadaniem operatora jest przewożenie towaru z jednego miejsca na drugie. Czasem jednak zdarzają się takie sytuacje, w których urządzenie mogłoby mieć dodatkowe zastosowanie. Przy pomocy pojazdu można przetransportować np. materiały sypkie, beczkę lub towar o nietypowych rozmiarach. Potrzebny jest jednak do tego dodatkowy osprzęt, który znacznie zwiększa funkcjonalność urządzenia.
Jakie elementy masz do wyboru?
Sprzedawcy oferują szeroki wybór akcesoriów do wózków, dlatego musisz się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujesz. Do najbardziej popularnych należą:
- widły i przedłużki do wideł,
- łyżki i czerpaki do wózka widłowego,
- chwytaki do nietypowych ładunków,
- wysięgniki i wciągarki.
Atutem tego typu akcesoriów jest to, że możesz je montować i demontować nie korzystając z pomocy specjalistycznego serwisu.
Widły i przedłużki do wideł
Istnieje wiele rodzajów wideł o różnych parametrach technicznych, przy których użyciu możliwe jest na przykład przeniesienie cięższych towarów lub o nietypowych rozmiarach. W zależności więc od tego, jaką prowadzisz działalność i jakie ładunki są transportowane przez operatora wózka, możesz zamówić m.in.:
- widły antystatyczne,
- modele teleskopowe,
- widły odwrócone,
- osprzęt z powłoką antypoślizgową,
- widły ważące.
Przedłużki należą do najpopularniejszych akcesoriów. Dzięki nim obsługa wózka jezdniowego podnośnikowego jest wygodniejsza i bezpieczniejsza, ponieważ zmienia się środek ciężkości urządzenia, co ułatwia przewożenie ładunków gabarytowych. Nakładki są proste w użyciu, wykonane najczęściej z profilu zamkniętego, wsuwa się je po prostu na widły.
Łyżki i czerpaki do wózka widłowego
Ten rodzaj osprzętu pozwala na wygodne przewożenie materiałów sypkich i płynnych. Sprawdzi się więc na placu budowy lub w zakładzie produkcyjnym. Właściwie dobrana łyżka do wózka pozwala przewieźć cement, piasek, żwir, a nawet substancje ciekłe. Ponadto widlak może pełnić funkcję minikoparki i dokonywać wykopów. Można wyróżnić czerpaki: chwytające, ładowarkowe, skarpowe, podsiębierne, trapezowe czy mieszające.
Chwytaki do nietypowych ładunków
Jak wskazuje na to nazwa, służą do chwytania ładunku i przenoszenia go na krótkie dystanse. Są to bardzo uniwersalne akcesoria, które mają zastosowanie w wielu branżach: budowlanej, rolniczej, leśnej czy związanej z recyklingiem złomu. Chwytak pozwala stabilnie przewozić wózkiem np. opony, kruszywa czy bele słomy. Dlatego osprzęt należy dobrać do indywidualnych potrzeb firmy i specyfiki transportowanego ładunku.
Na co zwrócić uwagę wybierając akcesoria?
Osprzęt należy wybrać, biorąc pod uwagę profil działalności przedsiębiorstwa oraz indywidualne potrzeby. Ponadto przed złożeniem zamówienia sprawdź, czy:
- akcesoria są kompatybilne z modelem wózka widłowego,
- osprzęt ma niezbędną dokumentację oraz certyfikaty,
- widlak oraz widły są w dobrym stanie technicznym,
- udźwig urządzenia z nowym osprzętem nie przekroczy parametrów wskazanych przez producenta.
Odpowiedni osprzęt możesz również wynająć. Zwróć wtedy szczególną uwagę stan techniczny sprzętu, a także kompatybilność z wózkiem widłowym.
Pamiętaj, że po montażu osprzętu wymiennego należy zredukować udźwig wózka. Skorzystaj wtedy z prawidłowego diagramu udźwigu.
Strefa Szkoleń 3S – praktyczne szkolenia zawodowe na Śląsku i w okolicach
Właściwie dobrany osprzęt to podstawa bezpiecznej i efektywnej pracy. Zadbaj również o odpowiednie kwalifikacje operatorów. Strefa Szkoleń 3S organizuje kurs obsługi wózków jezdniowych, które kończą się egzaminem UDT. Nasze praktyczne szkolenie zawodowe na Śląsku umożliwia zdobycie niezbędnych uprawnień w miłej atmosferze. Podczas kursu doświadczeni wykładowcy dokładnie tłumaczą obowiązkowe zagadnienia, w tym również kwestie związane z doborem i wymianą osprzętu. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły!
The form you have selected does not exist.