W dzisiejszych czasach różnego rodzaju elektroniczne urządzenia towarzyszą nam na każdym kroku. Korzystamy z nich w domach oraz zakładach pracy, podczas wykonywania codziennych obowiązków, jak i rozrywki. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak zareagować, kiedy zdarzy się porażenie prądem. Pierwsza pomoc w takim wypadku obejmuje kilka kroków, które są dość łatwe do zapamiętania, jednak muszą zostać wykonane jak najszybciej. Praktyczne szkolenia zawodowe organizowane przez 3S pomogą Ci zdobyć wiedzę niezbędną w krytycznych sytuacjach. Zadbaj o bezpieczeństwo domowników i współpracowników już dziś!

Spis treści

Objawy porażenia prądem

Warto wiedzieć, na jakie zachowania zwracać uwagę, aby szybko zidentyfikować, że masz do czynienia z ofiarą porażenia prądem. Objawy łatwo jest zauważyć i trudno pomylić z większością innych zagrożeń, jakie mogą pojawić się w domu lub pracy. Do najbardziej charakterystycznych oznak należą skurcze mięśni, oparzenia skóry różnego stopnia, a także silny ból, jaki odczuwa osoba poszkodowana. Zdarza się również, że dochodzi do utraty przytomności, zaburzenia oddychania czy nawet zatrzymania krążenia. W czasie naszych praktycznych szkoleń zawodowych obejmujących pierwszą pomoc dowiesz się, jak należy zareagować, będąc świadkiem tego rodzaju wypadku.

Skutki porażenia prądem

Liczne konsekwencje, jakie mogą wystąpić, są zależne od szeregu czynników. Wiele z nich zależy od szybkości i sposobu udzielenia wsparcia poszkodowanemu. Do bezpośrednich skutków porażenia prądem należy zaczerwienienie skóry, oparzenia zewnętrzne i wewnętrzne – często bardzo rozległe – a w skrajnych przypadkach także zatrzymanie oddechu lub zaburzenie pracy serca. Migotanie komór może prowadzić do wstrzymania krążenia, a wówczas niezbędne jest szybkie udzielenie pierwszej pomocy do czasu przywrócenia akcji serca lub dotarcia na miejsce ratowników.

Można wymienić także szereg zagrożeń wynikających pośrednio z wypadków spowodowanych porażeniem. Odrzut spowodowany wyładowaniem elektrycznym może doprowadzić od urazów wyniku upadku – stłuczeń, złamań kości czy urazów kręgosłupa. Skala obrażeń w wyniku wypadku zależy od napięcia oraz natężenia w sieci, a także czas przepływu prądu przez ciało – powyżej 0,5 sekundy skutki stają się poważne. Znaczenie ma także temperatura i wilgotność ciała, ponieważ bezpośrednio związane są z oporem elektrycznym. Więcej na temat konkretnych przypadków możesz dowiedzieć się w czasie naszych praktycznych szkoleń zawodowych w 3S.

Pierwsza pomoc krok po kroku

Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać, niosąc pomoc osobie poszkodowanej w wyniku porażenia prądem to odcięcie zasilania w miejscu, gdzie doszło do wypadku. Należy w tym celu w pierwszej kolejności odłączyć bezpieczniki, a następnie wyjąć z gniazdka przewód uszkodzonego urządzenia, pamiętając o odpowiedniej izolacji rąk. Wtedy można przystąpić do udzielania pierwszej pomocy – niezbędne jest wezwanie karetki, a potem sprawdzenie, czy ranny oddycha oraz jest przytomny. Jeżeli nie występuje bezpośrednie zagrożenie dla życia oraz wykluczono urazy kręgosłupa, to można ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. W innym wypadku niezbędne będzie prowadzenie resuscytacji aż do przyjazdu pogotowia lub przywrócenia funkcji życiowych.

pierwsza-pomoc-porazenie-pradem

Pierwsza pomoc w praktycznych szkoleniach zawodowych

Dbamy o to, aby każda osoba uczęszczająca na nasze praktyczne kursy zawodowe potrafiła zadbać o bezpieczeństwo współpracowników i domowników. Kiedy dojdzie do wypadku, kluczowa jest błyskawiczna reakcja, dlatego w Strefie Szkoleń 3S stawiamy na skuteczne metody nauczania, które pozwolą zapamiętać wszelkie niezbędne informacje oraz wykorzystać je pod presją czasu i w stresie. Fachowa pierwsza pomoc po porażeniu prądem może uratować życie osoby poszkodowanej.

Więcej dowiesz się na kursach ze Strefą Szkoleń 3S

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kursów realizowanych w ramach naszych praktycznych szkoleń zawodowych. Przekazujemy uczestnikom wszelkie niezbędne informacje, które pozwalają zdać niezbędne egzaminy oraz odpowiednio przygotować się do udzielania pierwszej pomocy po porażeniu prądem, a także w innych okolicznościach. Zapraszamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej i już dziś zadbać o bezpieczeństwo w domu i zakładzie pracy!