Unoszenie pracowników na różne wysokości wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń oraz pojazdów. Specjalnie do tego celu służą podnośniki koszowe – pojazdy wyposażone w ramię zasilane hydraulicznie, zdolne do podnoszenia ludzi na kilka-kilkanaście metrów w celu wykonania wielu zupełnie różnych prac budowlanych lub związanych z utrzymaniem elewacji w odpowiedniej czystości. Poszczególne podnośniki różnią się pomiędzy sobą wieloma parametrami technicznymi, w tym konstrukcją – samojezdne i montowane na nadwoziu, a także sposobem obsługi platformy – przegubowe, teleskopowe i nożycowe. Poznaj wszystkie!

Spis treści

Jakie są rodzaje podnośników koszowych?

Warto zacząć od tego, że podnośniki koszowe służą do podnoszenia platformy, z reguły wraz z pracownikami, na żądaną wysokość, dlatego są szeroko stosowane w wielu zupełnie różnych gałęziach przemysłu. To jednak tylko podstawowy zakres wiedzy – pojazdy te różnią się bowiem wieloma parametrami technicznymi, w tym także konstrukcją, która definiuje przydatność konkretnego urządzenia w wybranej gałęzi przemysłu. Wyróżniamy:

  • Podnośniki samojezdne – to konstrukcja przypominająca samo podwozie wraz z czterema kołami oraz wysięgnikiem z zamontowaną na stałe platformą dla ludzi.
  • Podnośniki montowane do podwozia/nadwozia – instalowane na stałe do podwozia lub nadwozia samochodu ciężarowego, dostawczego lub osobowego, który może je przewozić na duże odległości.

Różnice występują także w obrębie samej konstrukcji, gdzie wyróżniamy:

  • podnośniki przegubowe,
  • podnośniki teleskopowe,
  • podnośniki nożycowe.

Każdy wariant ma swoje mocne i słabe strony. Podnośnik przegubowy cechuje się bardzo dużym zasięgiem, w efekcie czego znajdzie zastosowania wszędzie tam, gdzie liczy się możliwość pracy ludzi na bardzo dużych wysokościach. Podnośnik nożycowy cechuje się brakiem chwiejności ze względu na krzyżowanie się ramion, lecz także ograniczoną wysokością maksymalną, a podnośnik teleskopowy – możliwością zachowania dużego zasięgu przy zminimalizowaniu rozmiaru samego urządzenia.

Zastosowanie podnośników koszowych – pielęgnacja zieleni

Przycinanie wysokich drzew oraz obróbka zieleni na dużych wysokościach jest znacznie łatwiejsza dzięki wykorzystaniu podnośników koszowych. Urządzenia te ułatwiają docinanie, przycinanie i wycinanie krzewów czy całych drzew lub samych gałęzi, a także usuwanie elementów zieleni zniszczonych przez kataklizmy lub szczególnie niekorzystne warunki pogodowe. Z tą sytuacją ma się często do czynienia w przypadku złamanych elementów drzew nad alejkami i ścieżkami w ogólnodostępnych parkach.

podnosniki-koszowe

Zastosowanie podnośników koszowych – wieszanie reklam

Klejenie oraz zawieszanie billboardów na dużych wysokościach wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu lub budowy konstrukcji, która umożliwi przeprowadzenie tych prac bez angażowania dodatkowych pojazdów. Podnośnik koszowy stanowi w tym przypadku najlepsze rozwiązanie, korzystne finansowo, lecz zarazem także najbezpieczniejsze, gdyż zmniejsza ryzyko zagrożeń związanych np. z osunięciem się drabiny.

Zastosowanie podnośników koszowych – prace budowlane

To podstawowe środowisko pracy podnośnika koszowego. Pojazdy te, niezależnie od ich typu czy konstrukcji, doskonale sprawdzą się w celu montażu i instalacji oświetlenia, systemów klimatyzacji czy okien lub daszków, gdyż w przeciwieństwie do rusztowań są mobilne i nie wymagają długotrwałego montażu.

Zastosowanie podnośników koszowych – prace porządkowe

Podnośnik koszowy sprawdzi się doskonale także w celu ułatwienia prac porządkowych. Stanowi najlepszy i najbezpieczniejszy wybór do odśnieżania dachów, do mycia całych kompletnych elewacji oraz pojedynczych okien, a także do okazjonalnych napraw uszkodzeń i defektów. Można także usunąć za ich pomocą zanieczyszczenia z rynien, a nawet gniazda najbardziej uciążliwych owadów i insektów.

Przygotuj się do egzaminu UDT ze Strefą Szkoleń 3S!

Zdany egzamin UDT to marzenie wielu osób, które chcą rozpocząć pracę z podnośnikiem koszowym. Najpierw jednak należy przejść kurs szkoleniowy, dzięki któremu uzyskasz całą wymaganą wiedzę oraz wszystkie praktyczne i teoretyczne informacje. Wykorzystaj nasze szkolenia zawodowe i rozwijaj wraz z nami swoją karierę!