Operator wózka widłowego to praca, która jest przez wielu uznawana za jedną z najbardziej przyszłościowych. Fakt ten nie powinien dziwić, gdyż maszyny te usprawniają wszystkie procesy magazynowo-logistyczne w obrębie hurtowni, fabryk, firm transportowych oraz budowlanych. Wózki widłowe użytkuje się zatem w praktyce wszędzie tam, gdzie szczególnie mocno liczy się wysoka wydajność pracy całego zespołu. To z kolei wiąże się z potrzebą zatrudniania nowych operatorów. Jak zacząć stawiać swoje pierwsze kroki w tej pracy? O czym trzeba pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy!

Spis treści

Czym się zajmuje operator wózka widłowego?

Warto zacząć od konstrukcji tych pojazdów. Wózki widłowe to maszyny na czterech kołach wyposażone w podnośnik, za pomocą którego można dźwigać zupełnie różne, masywne przedmioty i towary, po czym dostarczać je do miejsca odbioru w obrębie danego przedsiębiorstwa. Pojazdy zasila się benzyną, elektrycznie lub gazem, a to, który wariant okaże się lepszy, zależy przede wszystkim od środowiska eksploatacji. W kabinie znajdującej się w centralnej części pojazdu jest miejsce dla kierowcy wraz z całym oprzyrządowaniem, w tym dźwigniami do obsługi wideł, platformy i innych podzespołów.

Jak wygląda praca operatora wózka widłowego?

Wózki widłowe to pod kątem pracy dość wymagające pojazdy, gdyż ich charakterystyka jest zupełnie odmienna np. od samochodów osobowych i ciężarowych. Wynika to przede wszystkim ze środowiska ich pracy, z reguły dość ciasnych korytarzy i wąskich alejek, przez co wózki widłowe muszą np. mieć możliwość zawrócenia praktycznie w miejscu.

Każdy operator wózka widłowego musi pobierać towar z miejsca jego wyładunku lub składowania, po czym dostarczyć go do miejsca odbioru i magazynowania, np. z samochodu ciężarowego na regał magazynowy. W wielu przypadkach operator wózka widłowego realizuje zadania podobne do magazyniera, zatem jest odpowiedzialny za przyjmowanie oraz wydawanie towaru do dalszej obróbki czy transportu, jak i za analizę aktualnych stanów magazynowych.

operator-wozka-widlowego

Jakie trzeba mieć uprawnienia, aby zostać operatorem wózka widłowego?

Wózki widłowe może prowadzić wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami, która doskonale zna ich obsługę, eksploatację i konserwację, a także wszystkie niebezpieczeństwa stanowiące zagrożenie dla operatora oraz innych ludzi. To zatem głównie kwestia bezpieczeństwa, lecz nie tylko. Dzięki dużej wiedzy znacznie poprawia się efektywność pracy całego zakładu, jak i spada ryzyko awarii i uszkodzeń różnych elementów mających bezpośredni wpływ na działanie całego magazynu czy hali produkcyjnej.

Każdy operator wózka widłowego musi mieć przede wszystkim uprawnienia UDT, uzyskane z Urzędu Dozoru Technicznego, w zakresie obsługi pojazdów typu UTB – Urządzeń Transportu Bliskiego. Najpierw należy oczywiście przejść kurs, ten trwa kilkadziesiąt godzin i obejmuje w zasadzie wszystkie istotne zagadnienia dotyczące pracy operatora wózka widłowego.

Od czego zależy pensja operatora wózka widłowego?

Pensja zależy przede wszystkim od czasu pracy, doświadczenia oraz poziomu posiadanej wiedzy, lecz nie tylko – równie istotna jest renoma danej firmy. Zazwyczaj im bardziej znana, lubiana i duża marka, tym także większe zarobki jest w stanie zaoferować swoim pracownikom już na samym początku ich drogi zawodowej. Z tego też powodu wiele osób obiera raczej skonkretyzowaną ścieżkę swojego zawodu i na długo pozostaje na tym samym stanowisku. Zwykle najlepszym rozwiązaniem jest próba znalezienia wakatu w firmie z zagranicznym kapitałem, która często jest dzięki temu mniej narażona na rynkowe fluktuacje i problemy finansowe.

Chcesz zostać operatorem wózka widłowego? Zgłoś się do Strefy Szkoleń 3S!

Warto wiedzieć, że to od jakości wykonanego szkolenia i kursu zależy później powodzenie na rynku pracy. Z tego względu warto wybrać szkolenie z głową i sięgnąć po ofertę takich firm, które są w stanie zadbać o uczestnika szkolenia i o poziom jego wiedzy. W Strefa Szkoleń 3S tak właśnie jest – zorganizowane kursy są nastawione na zwiększenie wiedzy i przekazywanie wyłącznie najbardziej wartościowych, sprawdzonych i pewnych informacji, dzięki którym egzamin UDT z całą pewnością zdasz łatwiej, niż myślisz. Skorzystaj już dziś z naszej oferty i zapisz się na kurs. Dzięki niemu z łatwością zdasz egzamin i zdobędziesz wymarzone uprawnienia.