Wózki widłowe są maszynami przemysłowymi, wyposażonymi w widły umożliwiające podnoszenie i przemieszczanie materiałów oraz ładunków wewnątrz magazynów, na placach budowy oraz innych miejscach logistycznych. Ich głównym celem jest ułatwienie manipulacji i transportu ciężkich ładunków, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa pracy w różnych branżach, takich jak produkcja, magazynowanie, budownictwo czy logistyka. Nie bez powodu wózek widłowy to podstawa w wielu firmach i zarazem także fundament ich pracy.

Niestety przeciążenie wózka widłowego to problem tak powszechny, jak same wózki. Niektórzy doprowadzają do niego nieświadomie, inni zaś próbują nadmiernie wykorzystać możliwości tych pojazdów, ładując je ponad miarę w celu zaoszczędzenia kilku minut pracy.

Na przeciążenie wózka wpływa przede wszystkim zbyt duże obciążenie, które przekroczy maksymalny udźwig wyszczególniony w danych producenta. Kolejnym problemem skutkującym przeciążeniem wózka widłowego jest nieprawidłowe rozmieszczenie ładunków i to nawet w przypadku, gdy ich masa nie przekroczy maksymalnej dopuszczalnej dla danego pojazdu.

Spis treści

Udźwig wózka widłowego – dlaczego jest tak ważny?

Wózek widłowy to pojazd szczególnie narażony na przeciążenie, a parametr udźwigu jest jedynym, który może przed tym chronić. Udźwig określa bowiem maksymalną masę ładunku, jaką wózek może bezpiecznie podnieść i przemieszczać, zatem stanowi kluczowy aspekt, na który należy zwrócić baczną uwagę podczas dokonywania jego zakupu.

Udźwig wpływa na wszystko – od sposobu eksploatacji pojazdu, aż po jego użyteczność i możliwość wykorzystania w danej firmie. Pojazd niedopasowany do specyfiki przewożonych towarów staje się niebezpieczny lub nieefektywny, szczególnie gdy nie będzie w stanie przewozić ładunku np. za jednym razem, tylko dzielić go na kilka kursów.

przeciążenie wózka widłowego

Jak poznać udźwig wózka?

Przeciążenie wózka widłowego to powszechny problem. Aby sobie z nim radzić, wystarczy poznać specyfikę pracy tego pojazdu, a w szczególności jego udźwig. Parametr ten znajduje się z reguły wśród innych informacji o pojeździe, czyli w specyfikacji i dokumentacji. Jest w dodatku jednym z najważniejszych, dlatego też znajduje się na samym początku instrukcji dołączonej do zestawu sprzedażowego.

Parametr ten jest na tyle istotny, że każdy operator powinien mieć możliwość jego sprawdzenia w praktycznie każdej chwili. Również wtedy, gdy nie ma dostępu do instrukcji. Wówczas pomocna okaże się tabliczka znamionowa, na której znajdują się także precyzyjne dane dotyczące udźwigu.

Kiedy dochodzi do przeciążenia wózka widłowego?

Do przeciążenia wózka widłowego dochodzi w praktyce od razu, gdy pojazd zostanie zmuszony do pracy ze źle wyważonym lub zbyt ciężkim ładunkiem czy też uniesionym zbyt wysoko w stosunku do jego kształtu i ogólnej wagi. Uszkodzenia konstrukcji następują natychmiast – najważniejsze elementy mogą ulec widocznej i zauważalnej deformacji, podczas gdy inne mogą ulec awarii nieco odsuniętej w czasie. Tak czy inaczej, uszkodzenia zazwyczaj występują od razu po zaistnieniu okoliczności przeładowania wózka widłowego i zwykle wymagają natychmiastowej reakcji ze strony serwisu. Zwykle za problem przeładowania wózka odpowiada operator, który nie dysponuje odpowiednią wiedzą na temat sposobu załadunku towarów, jak i parametrem udźwigu.

Chcesz wiedzieć, jak pracować, aby nie dopuścić do przeciążenia wózka widłowego? Zapisz się na kurs Strefy Szkoleń 3S!

Strefa Szkoleń 3S możesz dowiedzieć się na temat wózków widłowych wprost wszystkiego – od teoretycznej wiedzy zaczynając, aż na praktycznych zagadnieniach kończąc. Nasi najlepsi specjaliści i wykładowcy podczas kursu na wózki widłowe z chęcią pomogą w tym, jak nie dopuścić do przeciążenia wózka widłowego i co zrobić, aby nie być odpowiedzialnym za zniszczenie firmowego mienia lub narażenie innych pracowników na niebezpieczeństwo. Gwarantujemy przekazanie kompleksowej wiedzy o specjalistycznym zakresie. Co więcej, jeśli jesteś osobą, która chce się przekwalifikować na operatora wózka, to świetnie trafiłeś! Przygotujemy Cię do egzaminu UTD i zadbamy o to, żebyś otrzymał wszelkie potrzebne informacje zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Nie zastanawiaj się dłużej i zapisz się na nasz kurs!