Podczas pacy na wysokościach bardzo często wykorzystywany jest podnośnik. Przy jego użyciu w wygodny i bezpieczny sposób można przeprowadzić różnego rodzaju naprawy, roboty budowlane lub inne czynności zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Operator podestów ruchomych musi posiadać stosowne uprawienia, których zdobycie powinno być poprzedzone szkoleniem zawodowym. Przed przystąpieniem do pracy musi on sprawdzić stan urządzenia oraz jego kluczowe parametry. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć na ten temat.

Spis treści

Kiedy można pracować podnośnikiem we wnętrzu?

Najczęściej podesty zastępują rusztowania oraz drabiny, ułatwiając prace na wysokościach. Z urządzeń można skorzystać szczególnie wtedy, gdy pomieszczenie ma odpowiednią wielkość oraz wysokość. Najczęściej mają zastosowanie w dużych halach magazynowych, produkcyjnych, a nawet sklepach wielkopowierzchniowych. Przed rozpoczęciem pracy operator podestów ruchomych musi sprawdzić stan podnośnika pod kątem uszkodzeń oraz parametrów technicznych.

Podnośnik elektryczny czy spalinowy?

Przedsiębiorcy szukający podnośnika często się zastawiają jaki napęd wybrać: spalinowy czy elektryczny. W przypadku obiektów takich jak hale magazynowe, sprzedażowe czy produkcyjne można stosować oba rodzaje podestów ruchomych. Należy jednak się zastanowić, który z nich będzie bardziej praktyczny. Urządzenia z silnikiem Diesla generują spaliny, które nawet po wyłączeniu maszyny i w dobrze wentylowanych pomieszczaniach będzie czuć. Do tego dochodzi głośniejsza praca jednostki napędowej, co może być uciążliwe dla innych osób przebywających wewnątrz obiektu. Podnośniki z napędem akumulatorowym zazwyczaj mają mniejszą moc i są niewielkich rozmiarów. Jednak wybór podnośnika elektrycznego wydaje się rozsądniejszym rozwiązaniem, ponieważ urządzenie jest cichsze, bardziej ekologiczne i łatwiejsze w utrzymaniu.

Sprawdź parametry urządzenia

Zanim zdecydujesz się na zakup podnośnika, sprawdź również jego podstawowe parametry. Dzięki temu będziesz miał pewność, że urządzenie spełni Twoje oczekiwania. Zwróć uwagę na takie właściwości jak:

  • maksymalna wysokość robocza, na jaką unoszony jest kosz względem podłoża,
  • długość wysięgu roboczego, który określa, na jaką odległość boczną może być przemieszczana platforma,
  • maksymalny udźwig informujący o dopuszczalnej masie ładunku oraz liczbie osób, które mogą znaleźć się w koszu,
  • wymiary unoszonego kosza,
  • masa całkowita podestu ruchomego,
  • rodzaj napędu: elektryczny lub spalinowy.

W Strefie Szkoleń 3S podczas praktycznego kursu zawodowego operator podestów ruchomych dowie się wszystkiego na temat podestów, ich rodzajów oraz charakterystyki.

operator podestów ruchomych

Warunki, które musisz spełnić

Przed przystąpieniem do pracy z podestem ruchomym należy się przede wszystkim upewnić, że urządzenie zmieści się w hali. Dlatego trzeba przede wszystkim sprawdzić:

  • wielkość bramy, przez którą wjedzie podnośnik i wysokość hali,
  • szerokość alejek pomiędzy regałami,
  • wolną przestrzeń, która pozwoli na swobodne manewrowanie i ustawienie urządzenia.

Sprawdź również rodzaj podłoża i upewnij się, że wytrzyma ono ciężar podnośnika. W przypadku pojazdów z silnikiem Diesla niezbędna jest wentylacja hali produkcyjnej lub magazynowej, która odprowadzi spaliny na zewnątrz.

Uprawnienia na podesty ruchome

Osoba obsługująca wózek musi mieć odpowiednie kwalifikacje poparte egzaminem UDT. W celu nabycia takich uprawnień warto w pierwszej kolejności skorzystać z oferty Strefy Szkoleń 3S. Od wielu już lat organizujemy szkolenia zawodowe na Śląsku przygotowujące do pracy jako operator podestów ruchomych. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów. Proponowane praktyczne szkolenia zawodowe to również szereg innych korzyści, w tym: solidne materiały dydaktyczne, wsparcie podczas egzaminu UDT i pomoc w załatwieniu formalności.

Przygotujemy Twoich pracowników do egzaminu UDT!

Jeśli chcesz w swojej firmie korzystać z podnośnika, musisz mieć również odpowiednio przeszkolonych pracowników. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej na temat szkolenia zawodowego na Śląsku. Strefa Szkoleń 3S to fachowe przygotowanie teoretyczne i praktyczne do państwowego egzaminu UDT, solidna dawka wiedzy i wykładowcy profesjonaliści.

The form you have selected does not exist.