Spis treści

Przyszli kierowcy wózków widłowych w ramach badań lekarskich muszą przejść psychotesty. W ich trakcie sprawdzane są między innymi cechy kandydata oraz szybkość reagowania w sytuacjach stresujących. Testy te powinny być wykonane przed przystąpieniem do egzaminu UDT. Może na nie również skierować Twój pracodawca. Sprawdź, jak przygotować się na takie badanie i w jaki sposób jest ono przeprowadzane.

Co to są psychotesty i kto musi je przejść?

Każda osoba ubiegająca się o pracę jako kierowca wózków jezdniowych musi przejść badanie lekarskie oraz zaliczyć psychotesty. Na sprawdzenie zdolności psychoruchowych może skierować pracodawca lub lekarz medycyny pracy. Na czym polegają testy psychologiczne? Mają na celu przede wszystkim wykazanie, czy kandydaci na operatorów wózków widłowych poradzą sobie mentalnie na przyszłym stanowisku. Sprawdzana jest m.in. reakcja w sytuacjach stresowych, a także umiejętność podejmowania szybkich decyzji. Psychotesty przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów mają określić predyspozycje do wykonywania konkretnych zadań.

Koszt jednorazowego badania wynosi około 50-70 zł.

Jak przygotować się na takie badanie?

Do psychotestów nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać, ponieważ nie są one trudne do zaliczenia. Zdecydowana większość osób przechodzi je pomyślnie. Ważne jest natomiast, aby w dniu kontroli być w dobrej kondycji psychofizycznej.

Jak wyglądają psychotesty krok po kroku

W przypadku psychotestów na wózki jezdniowe składają się one z trzech etapów:

  1. Wypełnienie ankiet oraz pisemnych testów. Mają one za zadanie ocenić zachowanie badanego pod presją czasu, zdolność koncentracji czy umiejętność logicznego myślenia.
  2. Testy aparaturowe. Mogą się różnic w zależności od tego, o jakie konkretnie uprawnienia stara się kandydat. Najczęściej badają czas i dokładność reakcji na bodźce, odporność na zmęczenie, koordynację ruchową oraz koncentrację.
  3. Rozmowa z psychologiem. W jej trakcie sprawdzane są umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz odpowiedzialność.

Czas trwania testów zależy od rodzaju urządzeń, na których będzie pracował operator, a także ogólnego samopoczucia badanego. Całość badania może trwać od 30 min do nawet 2 godzin.

egzamin udt

Co się stanie, jeżeli nie zdam psychotestu?

Choć psychotesty nie są trudne do zaliczenia, to niestety może się zdarzyć, że nie przejdziesz tego sprawdzianu. Co wtedy? Niestety, ale są konieczne do tego, aby lekarz medycyny pracy wydał pozytywną opinię na temat Twojego stanu zdrowia. Z kolei bez zaświadczenia lekarskiego nie możesz przystąpić do egzaminu UDT. Jeśli więc nie zdasz testów psychologicznych, będziesz musiał je powtórzyć, uiszczając ponownie stosowną opłatę za ich przeprowadzenie.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Poznaj nasze porady!

W Strefie Szkoleń 3S prowadzimy praktyczne szkolenia zawodowe, dlatego oferujemy konkretną pomoc osobom uczęszczającym na kurs obsługi wózków jezdniowych. Udzielamy m.in. porad, które ułatwiają im bezproblemowe podejście do psychotestów. Oto nasze wskazówki:

  • idąc na badania, weź ze sobą ważny dokument tożsamości, skierowanie na badania, a także okulary, soczewki, aparat słuchowy, jeśli z nich korzystasz na co dzień,
  • jeśli na badanie kieruje Cię zakład pracy, zapisz sobie pełną nazwę firmy, adres oraz NIP – dane te mogą być potrzebne na przykład do wystawienia faktury,
  • koniecznie wyśpij się i nie wykonuj ciężkiej pracy w dniu poprzedzającym testy,
  • pod żadnym pozorem nie spożywaj alkoholu oraz wszelkiego rodzaju środków odurzających na 48 godzin przed przystąpieniem do psychotestów na wózki widłowe,
  • po uzyskaniu pozytywnego wyniku psychotestów poproś o orzeczenie psychologiczne, które należy następnie przedstawić w miejscu zatrudnienia lub lekarzowi medycyny pracy.

Zastanawiasz się nad uprawnieniami UDT? Sprawdź ofertę Strefy Szkoleń 3S!

Jak zatem widzisz zdanie psychotestów to nic trudnego i stosując się do naszych porad, z pewnością je zaliczysz. W Strefie Szkoleń 3S możesz jednak liczyć nie tylko na cenne wskazówki, ale przede wszystkim na solidną dawkę wiedzy i zajęcia praktyczne. Nasi doświadczeni wykładowcy oraz instruktorzy są do Twojej dyspozycji. Proponowany kurs obsługi wózków jezdniowych odpowiada aktualnym potrzebom rynku, dlatego po tym, jak zaliczysz egzamin UDT, z łatwością znajdziesz dobrze płatną pracę. Zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły oferty!

The form you have selected does not exist.