Wydajność pracy w magazynie Twojej firmy zależy od wielu czynników. Szybkość i bezpieczeństwo wykonywania zadań wzrośnie, jeżeli każdy operator ukończy profesjonalny kurs obsługi wózków jezdniowych, kierownicy będą sprawnie zarządzali kadrą, a układ budynku zostanie zoptymalizowany. Podczas przygotowań do egzaminu UDT z pewnością dowiedziałeś się o efektywnych sposobach organizacji, które gwarantują, że transportowane towary sprawnie i bez kłopotów trafią w wyznaczone miejsce. Zapoznaj się z przygotowanymi przez nas materiałami, aby dowiedzieć się więcej!
Spis treści
- Rodzaje magazynów, podział na strefy
- Klasyczny układ przelotowy
- Układ kątowy magazynu
- Optymalny układ workowy
- Profesjonalne szkolenia dla Twoich pracowników
Rodzaje magazynów, podział na strefy
Choć każde przedsiębiorstwo stara się dopasować nieruchomości do swoich potrzeb oraz stworzyć możliwie najwydajniejsze rozwiązania, to zawsze można wyróżnić punkty wspólne dla wszystkich magazynów. Szczególnie istotne są trzy strefy: przyjęć, magazynu i wydań. To między nimi musi szybko i bezpiecznie poruszać się przewożący ładunki operator wózka. Egzamin UDT oraz szkolenia firmowe to podstawa, aby zadbać o wiedzę pracownika na temat magazynowania towarów. Zależnie od wybranego układu niezbędny może okazać się także kurs obsługi taśmowego systemu transportowego lub innych maszyn jezdniowych.
Trzy najważniejsze rodzaje magazynów to przelotowy, kątowy i workowy. Każdy z nich posiada szereg zalet, ale także i wad, dlatego przed przygotowaniem planu budynku, warto rozważyć, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Należy wziąć pod uwagę zarówno profil działalności firmy, jak i rozmiar działki, na której ma być postawiony budynek. Istotny będzie także jej układ oraz to, jaka ma być pojemność magazynu. Od skali działalności zależeć będzie to, jak wiele pracy czeka zespoły przeładowujące towar czy operatora wózka, który często będzie musiał pokonywać cały budynek w krótkim czasie.
Klasyczny układ przelotowy
Najczęściej wykorzystywane są magazyny o konstrukcji przelotowej. W tym wypadku cały budynek tworzy swego rodzaju korytarz ze strefami przyjęć i wydań po przeciwnych końcach oraz strefą magazynu pośrodku. Taki układ jest łatwy w organizacji i zarządzaniu. Brak skomplikowanych tras dla operatora wózka pozwala uniknąć zamieszania, a do pracy w takim miejscu wystarczy kurs obsługi używanych maszyn i krótkie szkolenie. Największą wadą takiego rozwiązania jest natomiast czas potrzebny na transport ładunków oraz niemożliwość szybkiego przeniesienia pracowników między strefami.
Układ kątowy magazynu
Jak wskazuje nazwa, typ kątowy od przelotowego odróżnia się tym, że strefy przyjęć i wydań znajdują się przy sąsiadujących ścianach strefy magazynu. Podczas kursu obsługi wózków jezdniowych przygotowującego do egzaminu UDT można czasem usłyszeć, że ten układ wraz ze wspomnianym powyżej zaliczane są do jednej kategorii. Wynika to z faktu, że główną różnicą między nimi jest wspólny plac manewrowy do załadunku i rozładunku. Zarządzanie całym procesem wewnątrz budynku przebiega jednak w dokładnie taki sam sposób, jak w przypadku magazynu przelotowego.
Optymalny układ workowy
Największą swobodę pracy oraz możliwość dostosowania organizacji zadań do sytuacji oferują magazyny workowe. W ich przypadku strefy przyjęć i wydań są połączone lub przynajmniej położone tuż obok siebie. Pozwala to znacząco przyspieszyć pracę poprzez maksymalne skrócenie drogi, jaką musi pokonać operator wózka przewożącego towar. W wielu przypadkach maszyny jezdniowe są nawet zbędne, ponieważ pakunki wystarczy przenieść zaledwie na drugi koniec pomieszczenia. Podczas kursu przed egzaminem UDT bardzo często wymienia się ten układ, jako gwarantujący najlepsze wykorzystanie przestrzeni i zasobów ludzkich.
Profesjonalne szkolenia dla Twoich pracowników
Poprawa wydajności firmy zależy w dużej mierze od zdolności zatrudnianych osób. Zadbaj o odpowiednie kwalifikacje wszystkich pracowników, a także poszerz swoją własną wiedzę. Skorzystaj z naszej oferty szkoleń zawodowych, takich jak kurs obsługi wózków jezdniowych czy przygotowanie operatora do egzaminu UDT. Z pomocą 3S bez trudu zdobędziesz niezbędne informacje i przygotujesz swoją kadrę do zdobycia nowych umiejętności! Już dziś wybierz profesjonalne wsparcie, jakie mogą zapewnić specjaliści z naszej firmy.