Zastanawiasz się, jak zwiększyć żywotność urządzeń wykorzystywanych w Twojej firmie? Chcesz ograniczyć do minimum awaryjność wózków widłowych i innych specjalistycznych sprzętów? Sprawdź, co musisz wiedzieć o najczęściej wymienianych elementach wózka jezdniowego podnośnikowego. Podpowiadamy, jak właściwa konserwacja maszyn zagwarantuje zwiększenie ich żywotności oraz poprawi bezpieczeństwo pracowników w magazynie czy na budowie. 

Spis treści

Intensywna eksploatacja wózków widłowych

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że każdy wózek jezdniowy podnośnikowy – potocznie zwany widłowym – musi wykonywać wiele wymagających zadań podczas pracy w fabryce, magazynie czy na placu budowy. Przez brak odpowiedniej kontroli, czyli codziennej konserwacji oraz przestrzegania zasad obsługi, może dojść do niewymiernego zużycia części i awarii w najmniej odpowiednim momencie. Stanowi to zagrożenie życia dla operatora oraz innych pracowników przebywających w pobliżu. Nawet gdyby udało się uniknąć uszczerbku na zdrowiu, to trzeba liczyć się z dużymi kosztami naprawy sprzętu czy nawet jego wymiany. Pamiętaj, że regularne przeglądy oraz częsta wymiana najbardziej awaryjnych elementów wózka widłowego mogą uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami. Dowiedz się z artykułu, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

Elementy układu podnoszenia

Komponenty odpowiedzialne za podnoszenie ciężkich ładunków to zdecydowanie najważniejsze i jednocześnie najbardziej narażone na zużycie elementy wózka widłowego. Różnego rodzaju uszkodzenia mogą dotyczyć zarówno karetki, czyli komponentu mocującego, jak i samych wideł. Powodem awarii mogą być wadliwe lub zużyte złącza, zawory i łańcuch czy wyciek oleju z siłowników hydraulicznych. Należy pamiętać, że tego typu usterki powinny być natychmiast usuwane, ponieważ stwarzają bezpośrednie zagrożenie. Bardzo ważne jest również to, aby operator wózka widłowego bezwzględnie przestrzegał zasad obsługi urządzenia, które zostały określone przez producenta.

szkolenia-udt

Części wózka narażone na ścieranie

Jak w przypadku każdego pojazdu czy mechanizmu z ruchomymi elementami, w wózku widłowym znajduje się wiele komponentów narażonych na ścieranie w wyniku eksploatacji. Zbyt intensywna praca, niezgodna z zaleceniami producenta, może przyspieszyć ten proces, dlatego warto regularnie kontrolować te części i w razie potrzeby poprawić ich smarowanie. Dotyczy to wszelkiego rodzaju sworzni, łożysk, ślizgów masztu i przesuwów bocznych, a także panewki zawieszenia masztu. W tym wypadku nieocenione są codzienne czynności, które powinien przeprowadzać operator wózka widłowego przed i po zakończeniu prac, takie jak ocena wizualna pojazdu czy uzupełnienie poziomu płynów. Więcej informacji o codziennej obsłudze widlaka poznasz podczas szkoleń w Strefie Szkoleń 3S. 

Układ kierowniczy i hamulcowy

Regularna wymiana powinna dotyczyć także komponentów odpowiedzialnych za właściwe poruszanie się pojazdu. Są to między innymi łańcuchy, łączniki i gumy mocujące w układzie kierowniczym. Ogromne znacznie ma także monitorowanie stanu linek hamulcowych i pompy. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia w tych systemach to duże zagrożenie dla innych pracowników magazynu czy budowy. Wspominając o częściach odpowiedzialnych za kontrolę pojazdu, warto pośrednio wskazać także osprzęt silnikowy, który jak w każdym pojeździe, z czasem ulega zużyciu. Są to między innymi świece zapłonowe, rozruszniki, liczne przewody, alternatory oraz wiele innych elementów.

Szkolenia dla pracowników? Postaw na Strefę Szkoleń 3S!

Jeżeli poszukujesz odpowiedniej firmy szkoleniowej ze Śląska dla swoich pracowników, to bez wahania skorzystaj z naszego profesjonalnego wsparcia w zakresie przygotowania i edukacji. Mamy doświadczenie w przygotowywaniu do egzaminu UDT. Zapewniamy opiekę wykwalifikowanych instruktorów i wykładowców, którzy przekażą niezbędną widzę teoretyczną i praktyczną, a także solidne dodatkowe materiały szkoleniowe. Skuteczność i wiarygodność szkoleń zawodowych z nami została wielokrotnie potwierdzona przez pracowników i pracodawców, zapoznaj się z naszymi referencjami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać ofertę Strefy Szkoleń 3S to skontaktuj się z nami już dziś!

The form you have selected does not exist.