Potrzeba przenoszenia dużych i ciężkich ładunków występuje w wielu gałęziach przemysłu. Do realizacji takich zadań wykorzystuje się dzisiaj różne urządzenia dźwignicowe i do największych z nich należą suwnice. Sprawdź, czym się charakteryzują takie konstrukcje i na czym polega ich działanie, a także, dlaczego ich obsługą mogą zajmować się wyłącznie osoby z odpowiednimi uprawnieniami.

Spis treści

Jakie są rodzaje suwnic?

Na początku warto wyjaśnić, czym dokładnie są suwnice. Są to urządzenia dźwigowo-transportowe, które służą do przemieszczania ładunków w pionie i poziomie. Głównym elementem ich konstrukcji jest most, który osadzony jest na dużej wysokości na torach jezdnych. Kolejną ważną częścią składową suwnicy jest wciągarka, za pomocą której można podnieść ładunek oraz go przetransportować w zakresie rozpiętości konstrukcji nośnej, oraz długości torów jezdnych.

Ze względu na różną budowę wyróżniamy sześć rodzajów suwnic:

  • bramowe – są to konstrukcje wolnostojące, w których most oparty jest na dwóch pionowych podporach znajdujących się na torze jezdnym;
  • pomostowe – stosuje się je wewnątrz hal, gdzie tory jezdne umieszczone są na przeciwległych ścianach na odpowiedniej wysokości;
  • półbramowe – wyposażone są w jedną podporę pionową, natomiast druga opiera się bezpośrednio na ścianie budynku;
  • konsolowe – ich konstrukcja oparta jest na belce nośnej w kształcie wspornika, stąd tego rodzaju suwnice nazywane są też wspornikowymi;
  • modułowe – mają postać całych systemów lekkich konstrukcji podwieszanych pod sufitem hali, do których można podczepić nie tylko wciągarki, ale też inne urządzenia np. balansery;
  • kolumnowe – wyposażone są w teleskopową kolumnę obrotową oraz uchwyt widłowy i służą przede wszystkim do umieszczania ładunków na różnych wysokościach.

Oprócz tego można rozróżnić rodzaje suwnic m.in. według ich napędu, czy też sposobu sterowania (np. zdalnie z poziomu roboczego lub bezpośrednio z kabiny).

Jakie odmiany suwnic wykorzystywane są najczęściej w przemyśle?

W przemyśle wykorzystywane są różnego rodzaju suwnice, jednak najczęściej są to urządzenia przystosowane do montażu wewnątrz hal. Są to więc głównie konstrukcje pomostowe oraz modułowe. Te pierwsze sprawdzają się przede wszystkim przy przenoszeniu dużych i ciężkich ładunków, dlatego można je spotkać głównie w zakładach produkujących maszyny i urządzenia, czy też zajmujących się obróbką metalu.

Z kolei suwnice modułowe mają zastosowanie głównie w zakładach wytwarzających precyzyjne urządzenia np. elektroniczne. Służą one bowiem nie tylko do transportowania ładunków, ale przede wszystkim do podczepiania do nich różnych narzędzi wykorzystywanych na stanowiskach montażowych.

suwnice

Do czego wykorzystywane są suwnice w przemyśle?

Już z powyższych opisów można wywnioskować, że suwnice w przemyśle mają dość szerokie zastosowanie. Można je bowiem wykorzystywać do takich procesów jak:

  • podnoszenia i przemieszczania wielkogabarytowych i ciężkich ładunków,
  • zapewnienia pracownikom wygodnego dostępu do różnych narzędzi potrzebnych w pracach montażowych,
  • umieszczania ładunków na półkach magazynowych.

Warto też wspomnieć, że suwnice są stosowane również w logistyce, bez której trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie przemysłu. Konstrukcje te montowane są więc nie tylko w halach magazynowych, ale także na zewnętrznych placach do składowania oraz w terminalach przeładunkowych.

Jakie uprawnienia musi mieć operator suwnic?

Zgodnie z przepisami operator suwnic musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, aby móc obsługiwać takie urządzenia. Najpierw zatem musi ukończyć specjalistyczny kurs, a potem zdać państwowy egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Aktualnie uprawnienia UDT w tym zakresie przyznawane są na okres 10 lub 5 lat. W pierwszym przypadku potwierdzają kwalifikacje do obsługi suwnic, wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia, a w drugim dodatkowo do manewrowania także urządzeniami specjalnego przeznaczenia.

Wybierz szkolenie na operatora suwnic ze Strefą Szkoleń 3S!

Jeśli chcesz poszerzyć swoje kompetencje zawodowe o uprawnienia do obsługi opisanych wyżej urządzeń dźwignicowych, zapraszamy Cię na profesjonalny kurs operatora suwnic, jaki organizuje nasza firma Strefa Szkoleń 3S. Skorzystaj z niego, ponieważ dzięki niemu zdobędziesz nie tylko solidną wiedzę i praktyczne umiejętności operowania różnymi rodzajami maszyn, ale też będziesz doskonale przygotowany do egzaminu UDT.