Aktualnie szkolenia zawodowe mogą odbywać się stacjonarnie, a więc w placówce edukacyjnej, jak też całkowicie online, czyli za pośrednictwem internetu. Jedne i drugie mogą wydawać się atrakcyjne i dlatego czasami trudno zdecydować, które z nich wybrać. Sprawdź zatem, jakie zalety i wady mają oba rodzaje kursów i czym się kierować przy ich wyborze.

Spis treści

Wady i zalety szkoleń zawodowych stacjonarnych

Na początku przyjrzyjmy się tradycyjnej formie nauki, jaką oferują szkolenia zawodowe odbywające się stacjonarnie. Co do zasady są one przeprowadzane w wyznaczonej placówce edukacyjnej i wymagają osobistego uczestnictwa, co może się wydawać dzisiaj ich największą wadą, ponieważ:

  • są one dedykowane głównie dla osób mieszkających w pobliżu miejscowości, w której się odbywają (dla pozostałych uczestników wiążą się z koniecznością poświęcenia czasu i pieniędzy na dojazd, a czasami także na nocleg),
  • nierzadko, aby z nich skorzystać, trzeba wziąć urlop w pracy,
  • są bardziej męczące, ponieważ zazwyczaj trwają cały dzień.

Odbywające się stacjonarnie szkolenia zawodowe mają jednak także wiele zalet i do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

  • możliwość uczestnictwa w zajęciach praktycznych, które są najlepszym sposobem na pozyskanie wielu umiejętności zawodowych,
  • bezpośredni kontakt z wykładowcami i instruktorami, który zapewnia większe szanse na zadawanie pytań i wyjaśnienie wątpliwości,
  • okazja do wymiany doświadczeń i wiedzy z innymi uczestnikami kursu.

Wady i zalety szkoleń zawodowych online

Największą zaletą szkoleń zawodowych online jest bez wątpienia fakt, że można je „zaliczyć” bez wychodzenia z domu. Nie trzeba zatem tracić czasu i pieniędzy na dojazdy, a nawet brać urlopu, ponieważ zajęcia zwykle odbywają się wieczorami. Co więcej, podczas internetowego kursu można czuć się bardziej swobodnie, a więc np. siedzieć wygodnie w fotelu, popijać ulubioną kawę i nawet trzymać kota na kolanach.

Takie szkolenia przez internet wydają się więc bardzo atrakcyjne, jednak nie są idealne. Choćby dlatego, że nie oferują żadnych zajęć praktycznych. Poza tym e-learning nie jest dla każdego, gdyż wymaga większego skupienia, które jest znacznie trudniejsze w warunkach domowych. Mimo to wiele osób preferuje szkolenia online, ponieważ są łatwiej dostępne i po prostu wygodne.

szkolenia stacjonarne

Czy każde szkolenie zawodowe powinno odbywać się tylko online?

Choć szkolenia zawodowe online cieszą się większą popularnością, nie zawsze okazują się dobrym wyborem. Dotyczy to głównie kursów, które z założenia mają przygotować do obsługi konkretnych urządzeń np. wózków widłowych. Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby można było nabyć umiejętności takiej obsługi tylko na podstawie wiedzy teoretycznej. Być może takie szkolenie przygotuje do zdania egzaminu UDT i pozwoli na uzyskanie dokumentu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Jednak po podjęciu pracy w zawodzie te kwalifikacje mogą okazać się niewystarczające, by obsługiwać dane urządzenie w sposób sprawny i bezpieczny.

Szkolenia zawodowe Strefy Szkoleń 3S

W ofercie firmy Strefa Szkoleń 3S znajdziesz oba rodzaje kursów zawodowych, a więc szkolenia stacjonarne i online. Zwróć jednak uwagę, że tylko część z nich odbywa się w sposób całkowicie zdalny i są to głównie szkolenia energetyczne dla osób, które już posiadają udokumentowane kwalifikacje zawodowe. W tym przypadku nie jest bowiem konieczne odbywanie ćwiczeń praktycznych z uczestnikami, którzy mają już odpowiednie umiejętności.

Wszelkie kursy będące podstawą zdobycia takich kwalifikacji odbywają się natomiast stacjonarnie, w naszej placówce w Gliwicach. Dotyczy to m.in. szkoleń z obsługi wózka jezdniowego, czy też dla przyszłych operatorów suwnic. Obejmują one zarówno zajęcia teoretyczne, jak i te praktyczne. Te ostatnie prowadzone są przez doświadczonych instruktorów, którzy zapewniają taką ilość ćwiczeń, aby każdy uczestnik kursu był doskonale przygotowany do egzaminu UDT oraz do późniejszej pracy z danym urządzeniem.

Sprawdź ofertę kursów w Strefie Szkoleń 3S!

Jeśli zależy Ci na zdobyciu konkretnych umiejętności i kwalifikacji zawodowych, sprawdź ofertę kursów w Strefie Szkoleń 3S. W naszym aktualnym harmonogramie dostępne są zarówno szkolenia stacjonarne, jak i te online. Zapoznaj się z programem każdego z nich i wybierz dla siebie ten, który odpowiada Twoim potrzebom, także pod względem formy nauki.