W sezonie zimowym niekorzystne warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć zarówno na stan techniczny wózków widłowych, jak też utrudnić ich obsługę. Problemów można jednak uniknąć, odpowiednio zabezpieczając sprzęt oraz przestrzegając kilku zasad jego prawidłowej eksploatacji. Sprawdź, jak należy dbać o wózki widłowe zimą i jak je przygotować do tego trudnego okresu.

Spis treści

Jak przygotować wózek widłowy do pracy zimą?

Chcąc odpowiednio przygotować wózek widłowy do sezonu zimowego, warto przede wszystkim oddać go do serwisu. Chodzi o to, aby sprawdzić jego stan techniczny, ale także dostosować pojazd do pracy w trudnych warunkach. Najważniejsze, aby specjaliści ocenili wszystkie podzespoły i układy urządzenia oraz dokonali ich ewentualnych napraw i wymiany zużytych części, jeśli to konieczne. W szczególności powinni zweryfikować:

  • stan akumulatora,
  • działanie oświetlenia i czujników,
  • układ zapłonowy i hydrauliczny.

Jeśli chodzi o dwa ostatnie układy, zimą ryzyko ich awarii znacząco wzrasta. W celu ich uniknięcia podstawą jest więc wymiana oleju oraz płynów na ich warianty przystosowane do niskich temperatur.

Serwisanci powinni się też zająć karoserią i podwoziem, a więc elementami, które będą narażone na działanie wilgoci oraz soli drogowej. Ewentualne już istniejące ogniska korozji należy więc usunąć, a następnie wszystkie powierzchnie zabezpieczyć środkiem konserwującym, który zabezpieczy je przed korodowaniem.

Jak zabezpieczyć wózek widłowy przed niskimi temperaturami?

Podczas przygotowania pojazdu do sezonu zimowego warto też pomyśleć o zabezpieczeniu go przed niskimi temperaturami. Znaczenie ma tutaj choćby kabina, w której operator wózka widłowego powinien mieć zapewniony komfort dzięki szczelnemu przeszkleniu, czy też działającemu prawidłowo ogrzewaniu.

To nie wszystko, ponieważ podczas mrozów może pojawić się problem z rozruchem urządzenia ze względu na kondensację pary wodnej w mechanizmie zapłonowym. Właśnie dlatego nie należy go zostawiać na długi czas na zewnątrz, lecz po zakończeniu pracy przestawić do ogrzewanego pomieszczenia lub zabezpieczyć specjalnymi osłonami.

Dla wózków groźne są też gwałtowne zmiany temperatury np. przy transportowaniu ładunków z zewnątrz do wnętrza hali. W celu uniknięcia wynikających z tego różnych usterek należy więc stosować tzw. strefę buforową, czyli pomieszczenie o temperaturze około 0-5 stopni Celsjusza, gdzie będzie można pozostawić na pół godziny pojazd po powrocie z mroźnych warunków.

Wózek widłowy zimą — jak dbać

Dlaczego warto zadbać o odpowiednie ogumienie w wózkach widłowych zimą?

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto sprawdzić także stan ogumienia pojazdu. Zużyte opony, zwłaszcza o spłyconym bieżniku, będą bowiem powodować problemy z manewrowaniem wózkiem po śliskiej nawierzchni, co może być przyczyną nawet poważnych wypadków. Jeśli więc jest to konieczne, opony warto nawet wymienić na nowe.

Potem także należy pilnować, aby nawierzchnia na trasach przejazdu wózków była regularnie oczyszczana ze śniegu i lodu. Jeśli z jakichś względów nie będzie to możliwe, przyczepność opon pojazdów można zwiększyć poprzez stosowanie kolców lub łańcuchów.

Dlaczego warto czyścić wózek widłowy po eksploatacji zimą?

Po eksploatacji wózka widłowego na zewnątrz podczas zimowych warunków warto go każdorazowo dokładnie oczyścić. Chodzi tutaj głównie o usunięcie śniegu, lodu, błota oraz pozostałości po soli drogowej, które sprzyjają powstawaniu korozji.

Kluczową sprawą jest również regularne oczyszczanie szyb w kabinie operatora, które zimą wyjątkowo szybko się brudzą. Przez to więc ograniczają widoczność, od której w dużej mierze zależy możliwość sprawnego i bezpiecznego manewrowania pojazdem. Z tego samego względu powinno się dbać także o czystość oświetlenia i oznakowania wózka, który przy słabym nasłonecznieniu powinien być dobrze widoczny.

Chcesz wiedzieć więcej o funkcjonowaniu i konserwacji wózków widłowych? Zgłoś się na kurs do Strefy Szkoleń 3S!

Powyżej wyjaśniliśmy kluczowe zasady postępowania z wózkami widłowymi przed i podczas sezonu zimowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skorzystaj z profesjonalnych kursów, jakie organizuje Strefa Szkoleń 3S. Nasza oferta obejmuje m.in. kurs dla operatora wózka jezdniowego podnośnikowego, dzięki któremu zdobędziesz nie tylko kwalifikacje zawodowe, ale także poszerzysz swoją wiedzę praktyczną z zakresu obsługi i właściwej konserwacji takiego pojazdu.