Standardowy wózek widłowy zna z pewnością każdy z nas. To stosunkowo niewielkie pojazdy z charakterystycznymi widłami na froncie, przeznaczone do prac w każdym sektorze gospodarki, od magazynów, na zakładach wytwórczych kończąc. Ich konstrukcja umożliwia bowiem przenoszenie towaru oraz jego wcześniejsze uniesienie i dostarczenie do wybranego punktu. Zwykle w obrębie jednego budynku lub zakładu.

Wózki widłowe czołowe różnią się od nich zastosowaniem specjalnych wideł, które są umieszczone na maszcie. To za ich pomocą operator wózka może unieść dany towar, w tym także całą paletę, poprzez wsunięcie wideł pod spód. Wózek widłowy czołowy jest pojazdem możliwym do personalizacji, co oznacza tyle, że jego front, w tym także widły, można wymienić i uzupełnić w taki sposób, aby dostosować jego charakterystykę do np. wielkości czy rodzaju przewożonego towaru.

Spis treści

Do czego można wykorzystać wózki widłowe czołowe?

Warto wiedzieć, że każdy wózek widłowy czołowy ma wiele przeróżnych zastosowań i nie bez powodu jest uznawany za niezwykle wszechstronny pojazd niezbędny w wielu gałęziach gospodarki.

Pojazd tego typu doskonale sprawdzi się w celu przeładunku różnych produktów z jednego środka transportu do drugiego, w tym np. z dużego samochodu ciężarowego do mniejszego dostawczego. Ponadto wielu przedsiębiorców wykorzystuje jego konstrukcję do rozładunku – wówczas służy do wyładowania towaru z większego środka transportu na rzecz jego składowania. Ponadto sprawdzi się rewelacyjnie do układania towaru na półkach i regałach na zupełnie różnych poziomach. W wielu branżach wózek widłowy czołowy to fundament do demontażu i montażu różnorodnych konstrukcji budowlanych, rolniczych czy montażowych.

Wózki widłowe czołowe

Wózki widłowe a zakłady produkcyjne i magazyny

Wózki widłowe czołowe to w zakładach produkcyjnych w praktyce codzienność, gdyż można dzięki nim bez większego problemu dostarczać materiały czy gotowe elementy w celu ich dalszej obróbki, czy montażu. To doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie ręczne przeniesienie np. konstrukcji wsporczej wykonanej ze stali, jest niemożliwe ze względu na jej ogromną wagę.

W magazynach z kolei wózki widłowe czołowe wykorzystuje się w celu rozładunku oraz załadunku, np. do dalszej sprzedaży czy wysyłki, jak i do układania towaru na półkach i regałach. Bez nich, ręczne układanie towaru jest nie tyle trudne, co w wielu przypadkach zupełnie niemożliwe, a już z całą pewnością nieopłacalne.

Wózki widłowe a sklepy spożywcze

Pojazdy te wykorzystuje się szeroko także w dużych, wielkopowierzchniowych sklepach, w których służą głównie w celu dostarczania towaru do sklepu np. wprost z pojazdu ciężarowego. Oczywiście z uwagi na duże rozmiary, wózki widłowe czołowe wykorzystuje się głównie w przypadku prac zapleczowych oraz magazynowych, gdyż siłą rzeczy nie można nim wjechać wprost na sklep. Jest jednak nieoceniony w celu rozładunku towaru i jego przeładunku.

Wózki widłowe a centra logistyczne

Centra logistyczne, zwykle będące własnością dużych czy mniejszych firm spedycyjnych, uznają wózki widłowe czołowe za fundament ich pracy i bynajmniej nie dzieje się to bez powodu. Za jego pomocą można bowiem wyładować nową dostawę paczek, przeładować palety do innego pojazdu, np. w celu dostawy do klienta, jak i wykorzystać pojazd do załadunku przesyłek na regały w celu dalszego składowania.

Wózki widłowe a lotniska

Wózki widłowe czołowe uzupełniają także lotniska, lecz głównie w celu gospodarowania bagażami pasażerów danej linii lotniczej. Bez nich transportowanie tego typu towarów byłoby zupełnie nieekonomiczne i niebezpieczne, przez co coraz więcej linii decyduje się na ich wdrożenie w swojej firmie. 

Chcesz zostać operatorem wózka widłowego czołowego? Zrób kurs ze Strefą Szkoleń 3S!

Strefa Szkoleń 3S możesz uzyskać duży poziom wiedzy dotyczącej pracy na wózku widłowym. W trakcie cyklicznie realizowanych kursów dowiesz się wszystkiego – poczynając od budowy i konstrukcji pojazdu, aż na jego praktycznej obsłudze i podstawowych pracach konserwacyjnych kończąc. Cała wiedza pomoże Ci w zdaniu egzaminu i staniu się certyfikowanym, przydatnym w każdej gałęzi przemysłu operatorem czołowego wózka widłowego. Zapraszamy!