Spis treści
- Jakie ogumienie można zamontować na wózku?
- Opony pneumatyczne, superelastyczne i pełne
- Zużycie opon – na co powinieneś zwrócić uwagę?
- Kiedy i jak wymienić oponę?
- Strefa Szkoleń 3S – zaufaj profesjonalistom!
Podczas eksploatacji wózków widłowych należy zwrócić szczególną uwagę na stan ogumienia, ponieważ od jego prawidłowej kondycji zależy bezpieczeństwo oraz wydajność pracy. Dlatego należy stale kontrolować opony, najlepiej tuż przed rozpoczęciem pracy i w razie jakichkolwiek wątpliwości wymienić je na nowe. Zapoznaj się z treścią naszego artykułu i sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat ogumienia wózków jezdniowych.
Jakie ogumienie można zamontować na wózku?
Odpowiedni dobór ogumienia ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pracy oraz prawidłowej eksploatacji wózka. Dzięki niemu pojazd bez problemu będzie pokonywał zakręty, wzniesienia oraz płynnie poruszał się po wyznaczonym terenie. Istnieją dwa typy opon montowanych w widlakach. Różnią się one między sobą głównie technologią, sposobem montażu, wytrzymałością oraz przeznaczeniem. Masz do wyboru opony:
- pneumatyczne,
- superelastyczne,
- pełne.
Opony pneumatyczne, superelastyczne i pełne
Ogumienie pneumatyczne charakteryzuje się bardzo dobrą amortyzacją, ponieważ w jego środku znajduje się dętka wypełniona powietrzem. Zakładane jest najczęściej do wózków terenowych lub służących do przewożenia delikatnych ładunków. Wymiana opon jest szybka i łatwa, jednak są one stosunkowo nietrwałe i narażone na przebicie. Ze względu na budowę i wytrzymałość wyróżnić można ogumienie pneumatyczne radialne i diagonalne. Częściej, ze względu na niską cenę, wybierane są te drugie.
Z kolei opony superelastyczne składają się z dwóch lub trzech warstw gumy i nie mają w środku wolnej przestrzeni wypełnionej powietrzem. Z tego względu są znacznie trwalsze niż zwykłe opony dętkowe. Z tego względu są dosyć często wybierane przez przedsiębiorców, ponieważ ich wyższa cena rekompensowana jest długim czasem eksploatacji.
Opony pełne odznaczają się niewielką amortyzacją, ale do ich zalet należy to, że nie poddają się tak łatwo odkształceniom, bardzo trudno jest je przebić i są niezwykle wytrzymałe.
Zgodnie z przepisami na wózku musisz zainstalować takie opony, jakie są dedykowane przez producenta. Jeżeli w instrukcji eksploatacji producent określił, że w urządzeniu powinny być zainstalowane opony pneumatyczne, nie możesz ich zamienić na np. pełne. Dlatego zwróć szczególną uwagę na charakter pracy wykonywanej przez operatora, jej intensywność, a także rodzaj podłoża, po jakim porusza się wózek, by dobrać odpowiedni model widlaka.
Zużycie opon – na co powinieneś zwrócić uwagę?
Podczas eksploatacji wózka widłowego ogumienie narażone jest na uszkodzenia, dlatego przed rozpoczęciem pracy operator koniecznie powinien sprawdzić jego stan. Jazda z uszkodzonymi oponami jest bowiem bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do wypadku. Na co należy zatem zwrócić uwagę? Na gumie opon pełnych i superelastycznych znajdują się specjalne wskaźniki, które pokazują stopień zużycia bieżnika. Na ich podstawie możesz łatwo ustalić, jaki jest stan ogumienia. Jeżeli chodzi o opony pneumatyczne powinieneś kontrolować stopień zużycia bieżnika. Ważna jest też ocena wizualna, niektóre częściowe uszkodzenia, jak np. wybrzuszenia operator może wychwycić podczas codziennych oględzin wózka.
Kiedy i jak wymienić oponę?
Inne symptomy, świadczące o konieczności wymiany opon, to w szczególności takie sytuacje jak:
- nadmierne zużycie ogumienia – występuje wówczas, gdy głębokość bieżnika przekracza 16 mm,
- całkowite zniszczenie opony widlaka – ma miejsce wówczas gdy opona rozwarstwi się lub pęknie,
- częściowe uszkodzenie – widoczne są nacięcia na gumie, duże przetarcia lub wybrzuszenia koła,
- zmiana miejsca pracy wózka widłowego – jeśli w pojazd zostanie przekierowany do innych zadań, opony należy dostosować do typu powierzchni, po której będzie poruszał się widlak oraz charakteru wykonywanych czynności.
Również na kursach organizowanych przez Strefę Szkoleń 3S omawiamy kwestie związane z bezpieczeństwem pracy. Przyszli operatorzy zdobywają niezbędną wiedzę na temat obsługi pojazdów oraz nabywają umiejętności pozwalające na sprawdzenie ich stanu technicznego.
Wymiana opony pneumatycznej jest łatwiejsza, ponieważ wystarczy do tego podnośnik oraz zestaw kluczy. Natomiast opaskę elastyczną zdejmuje się i zakłada przy użyciu specjalnej prasy.
Strefa Szkoleń 3S – zaufaj profesjonalistom!
Kwestie związane z charakterystyką, montażem i wymianą ogumienia są bardzo ważne i nie wolno ich lekceważyć. Dlatego nasze szkolenia zawodowe na Śląsku są bardzo praktyczne i w trakcie ich trwania poruszane są kwestie związane ze sprawdzaniem stanu technicznego opon. W trakcie trwania kursu przyszły operator wózka zdobywa niezbędną wiedzę, dlatego bez problemu zdaje egzamin UDT. Stawiamy na wykwalifikowaną kadrę, która ma duże doświadczenie i potrafi w jasny sposób wyjaśnić nawet bardzo trudne zagadnienia techniczne. Skontaktuj się z nami w celu poznania szczegółów oferty.
The form you have selected does not exist.