Chcesz podnieść swoje kwalifikacje, zdobyć uprawnienia i szukasz firmy, w której możesz to zrobić? Chcesz być dobrze przygotowany do egzaminów UDT lub SEP a w Twojej okolicy jest kilka firm, które się tym zajmują i nie wiesz, na którą się zdecydować? Podpowiem Ci, na co warto zwrócić uwagę i o co zapytać osobę, z którą będziesz rozmawiać.

Często słyszę, że na ostateczną decyzję wpływa cena szkolenia i zwykle NAJNIŻSZA CENA.


Niestety dzisiejszy rynek szkoleniowy, szkoleń zawodowych, jest bardzo zróżnicowany, jeśli chodzi o cenę szkoleń.


Niektóre firmy bardzo go psują, oferując szkolenia za bardzo niską cenę.
Niestety bardzo często wpływa to na jakość świadczonych usług. Oczywiście, nie twierdzę, że zawsze tak jest.


Zdarza się, że trafiają do mnie klienci indywidualni, którzy np. nie zdali egzaminu po wcześniejszym szkoleniu, które realizowali w innej firmie.


Sami przyznają, że „połasili się” na niską cenę, a szkolenie trwało krótko i nikt nie przejął się, że uczestnicy szkolenia nie zdali egzaminów.


Jest też tak w przypadku firm, które zgłaszają się do mnie, chcąc skierować grupę raz jeszcze na szkolenie. Słyszę wówczas, iż grupa była słabo przygotowana do egzaminu a pracownicy wystawili w ankietach negatywne oceny prowadzącym szkolenie.


Okazuje się, że na wybór tej konkretnej firmy wpłynęła bardzo niska cena za usługę.

No dobrze, cena, ale cena to nie wszystko…

Dziś przedstawiam subiektywną listę, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru firmy szkoleniowej. Skupię się na firmach realizujących szkolenia z zakresu obsługi i konserwacji urządzeń dźwignicowych (wózki jezdniowe podnośnikowe, suwnice, podesty ruchome, żurawie).

10 wskazówek, którą firmę szkoleniową wybrać

O co warto zapytać? Co warto sprawdzić?

 1. Doświadczenie firmy.
  Warto sprawdzić albo zapytać od kiedy firma jest na rynku – im dłużej, tym na pewno ma większe doświadczenie. Dla kogo szkoli, czy są to firmy zewnętrzne, czy klienci indywidualni. Warto zapytać też o doświadczenie instruktorów, którzy prowadzą szkolenia.
 2. Zdawalność.
  Jaka po szkoleniach w danej firmie jest zdawalność egzaminów. Możesz zapytać bezpośrednio pracownika/ właściciela tej firmy bądź kogoś, kto realizował w danej jednostce szkolenie. Jasna sprawa, że trudno utrzymać 100% zdawalność, ale jeśli jest to na poziomie od 80% to już bardzo dobrze. W sytuacji, kiedy zdawalność jest 50% na 50% to szczerze, nie jest to dobry wynik.
 3. Opinie o firmie innych uczestników.
  Zobacz na stronie internetowej czy firma ma umieszczone rekomendacje lub jeśli prowadzi profil w mediach społecznościowych, to zerknij czy są opinie klientów. Jeśli tak, to je przeczytaj. To pomoże Ci sprawdzić co klienci sądzą o usługach tej firmy.
 4. Sposób organizacji szkolenia.
  Zapytaj, jak szkolenie jest zorganizowane, jaki jest podział pomiędzy zajęciami teoretycznymi i praktycznymi, czy w ogóle są zajęcia praktyczne!
  Dlaczego o tym piszę, bo niestety czasami okazuje się, że ośrodki nie kładą dużego nacisku na zajęcia praktyczne.
 5. Powtórka przed egzaminem.
  Warto zapytać, czy organizowane są zajęcia powtórkowe przed egzaminem. Zwykle od ukończenia szkolenia do egzaminu mija trochę czasu, wiele osób potrzebuje takiej powtórki.
 6. Materiały szkoleniowe.
  Zawsze możesz zapytać przed zapisaniem się na szkolenie, jakie otrzymasz na własność materiały szkoleniowe. Warto zawsze po szkoleniu, a już na pewno przed egzaminem odświeżyć wiedzę z materiałów szkoleniowych.
 7. Zaświadczenia
  Zapytaj, czy w przypadku uczestnictwa w szkoleniu w zakresie obsługi wózków jest realizowany moduł: Bezpieczne użytkowanie butli i co najważniejsze, czy dostaniesz zaświadczenie. Zgodnie z przepisami, jeśli nie jesteś przeszkolony w tym zakresie i nie posiadasz zaświadczenia, nie możesz obsługiwać wózka zasilanego butlą!
  Firmy szkoleniowe, które posiadają program wydany przez Akademię UDT, mają prawo takie zaświadczenie wydać.
  Tak samo w przypadku szkolenia z zakresu obsługi suwnic. Zapytaj, czy jest realizowany moduł z zakresu uprawnień hakowego. Jeśli tak, to, czy otrzymasz odrębne zaświadczenie. Wówczas możesz wykonywać zadania hakowego.
  W mojej firmie, zawsze realizujemy w ramach szkoleń na wózki, moduł z bezpiecznego użytkowania butli. W ramach szkolenia z obsługi suwnic, realizujemy uprawnienia na hakowego.
  Po obu modułach wystawiam zaświadczenie. Moi klienci otrzymują zaświadczenia bezpłatnie. Mają je w cenie podstawowych szkoleń.
 8. Cena za szkolenie.
  Pamiętaj, iż do ceny szkolenia musi zostać doliczona opłata egzaminacyjna. Opłata egzaminacyjna UDT w 2020 roku wynosi blisko 185,00 zł (+17,00 zł za pełnomocnictwo) a na uprawnienia SEP 260,00 zł za każde uprawnienie.
  To co obserwuje na dzisiejszym rynku to zawyżanie cen egzaminów przez firmy szkoleniowej.
  Przykład:
  Szkolenie na obsługę wózka jezdniowego podnośnikowego kosztuje 250,00 zł + opłata egzaminacyjna 300,00 zł i co się nagle okazuje? Kiedy odejmiesz od 300,00 zł -185,00 zł zostaje 115,00 zł. Dodaj tę kwotę do kwoty za szkolenie i okazuje się, że szkolenie kosztuje 365,00 zł!
  Wobec powyższego zawsze zapytaj o WSZYSTKIE koszta związane z realizacją szkolenia.
 9. Kontakt z klientem.
  Warto wybrać firmę, w której organizatorzy udzielą Ci wszystkich odpowiedzi. Są otwarci na Twoje wątpliwości i wspierają w drodze do podniesienia przez Ciebie kwalifikacji. Firmę, w której jakość wygrywa nad ilością.
 10. Lokalizacja.
  Sprawdź jaki jest dojazd do siedziby firmy, czy są miejsca parkingowe, jeśli płatne to jaki jest koszt. W przypadku komunikacji miejskiej, czy blisko są przystanki autobusowe lub tramwajowe.

Jeśli szukasz firmy, trzymam kciuki za dokonanie właściwego wyboru!

Być może będzie to firma, która świadczy usługi szkoleń online?
W dzisiejszej dobie epidemii koronawirusem, możesz przygotować się do podnoszenia kwalifikacji w domu. Wiedzę można zdobywać w każdym miejscu i w każdym wieku!

Powodzenia!

Jeśli masz pytania dotyczące wpisu, śmiało zostaw je komentarzu.

The form you have selected does not exist.