Każda osoba zajmująca się obsługiwaniem urządzeń transportu bliskiego z pewnością wie, że aby móc w pełni legalnie i bezpiecznie wykonywać swoją pracę, musi mieć specjalne uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Praktyczne szkolenia zawodowe oraz pozytywnie zaliczony egzamin UDT pozwalają uzyskać wszelkie niezbędne zezwolenia. Należy jednak pamiętać, że od kilku lat są one przyznawane jedynie na konkretny czas, po którym wymagane jest ich odnowienie. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby bez przeszkód przedłużyć pozwolenia na pracę.

Spis treści

Dlaczego trzeba przedłużyć uprawnienia?

Konieczność przedłużenia uprawnień wynika z Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 21 maja 2019 roku. Dotyczy ono sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przez osoby odpowiedzialne za urządzenia techniczne. Wynika z niego, że dotychczasowe bezterminowe zezwolenia wydawane po zdaniu egzaminu UDT zostają zmienione na uprawnienia terminowe. Zachowują one swoją ważność przez okres 5 lat od dnia wejścia w życiu ustawy, czyli od 1 czerwca 2019 roku. Dzięki temu wszelkiego rodzaju praktyczne szkolenia zawodowe – jak na przykład te przeprowadzane w Strefie Szkoleń 3S – można przeprowadzać cyklicznie, aby stale przekazywać przyszłym lub wracającym do zawodu operatorom najnowszą wiedzę i przepisy.

Jak przedłużyć uprawnienia UDT?

Uzyskanie nowych uprawnień jest łatwe i każdy może zrobić to na własną rękę. Wszelkie niezbędne procedury zostały opisane we wspomnianym wcześniej rozporządzeniu regulującym terminowość zezwoleń wydawanych po egzaminie UDT. Podczas praktycznych szkoleń zawodowych również przekazywane będą wszystkie informacje potrzebne do szybkiego i skutecznego zdania egzaminu i otrzymania pozwolenia na dalszą pracę z urządzeniami transportu bliskiego. Przede wszystkim musisz pamiętać, aby złożyć wniosek w formie pisemnej lub elektronicznej najpóźniej na trzy miesiące przed dniem, kiedy kończy się ważność obecnie posiadanego dokumentu.

przedluzenie-uprawnien

Sprawdź, jak poprawnie złożyć wniosek

Cała procedura przebiega sprawnie i wymaga niewiele wysiłku – choć dla osób, które przez długi czas pracowały na innym stanowisku nowe przepisy wiążą się z koniecznością ponownego przystąpienia do egzaminu UDT. Praktyczne szkolenia zawodowe w Strefie Szkoleń 3S pomogą odpowiednio się do niego przygotować. Jeżeli jednak jesteś w stanie wykazać ciągłość wykonywania zawodu przez co najmniej trzy lata z ostatnich pięciu lat oraz poświadczyć to pod rygorem odpowiedzialności karnej, to możesz bez przeszkód ubiegać się o przedłużenie uprawnień.

Warto tutaj nadmienić, że rozporządzenie w żaden sposób nie reguluje sposobu wykonywania zawodu, zatem wspomniane trzy lata możesz przepracować w sposób ciągły lub łączony, co znacząco ułatwia uzyskanie nowych zezwoleń osobom, które często zmieniały pracodawcę. W myśl ustawy konieczne jest jedynie poświadczenie od osoby aplikującej o przedłużenie uprawnień – dodatkowe weryfikacje i potwierdzenia są zbędne. Łatwo zatem zauważyć, że warto ubiegać się o odnowienie zezwoleń, jeżeli jest na to okazja.

Na jak długo ważne są przedłużone uprawnienia?

Zależnie od rodzaju wykonywanej pracy, uprawnienia zostaną przedłużone na kolejne pięć lub dziesięć lat. Krótszy okres dotyczy urządzeń takich jak żurawie samojezdne, szynowe, wieżowe i szybkomontujące, wózki jezdniowe podnośnikowe z wysięgnikiem oraz przystosowane do podnoszenia osób wraz z ładunkiem, a także ruchome podesty przejezdne. Dziesięcioletnie pozwolenia można natomiast otrzymać na żurawie stacjonarne, przewoźne i przenośne, suwnice, wciągniki i wyciągarki do ogólnego przeznaczenia, wózki jezdniowe podnośnikowe bez wysięgników, a także na podesty ruchome stacjonarne, wiszące, maszynowe i na pojazdach kolejowych.

Praktyczne szkolenia zawodowe w Strefie Szkoleń 3S

Jeżeli planujesz dopiero rozwinąć swoją karierę, zdobyć nową wiedzę z zakresu obsługi maszyn lub chcesz przygotować się do egzaminu UDT, ponieważ przedłużenie uprawnień jest dla Ciebie niemożliwe, to warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Praktyczne szkolenia zawodowe organizowane przez Strefę Szkoleń 3S to doskonały sposób na zdobycie niezbędnych informacji i kompetencji. Przekonaj się o tym, odwiedzając naszą stronę internetową!

Jeżeli chcesz być na bieżąco, zapisz się na naszą listę osób zainteresowanych przedłużeniem uprawnień już dziś! Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie: https://www.strefaszkolen3s.pl/przedluzenie-uprawnien/.

The form you have selected does not exist.