Spis treści
- Konserwator urządzeń dźwignicowych – kto to taki?
- Profil kandydata na konserwatora
- Jak wygląda szkolenie zawodowe?
- Egzamin przed UDT – co musisz wiedzieć?
- Zdobądź z nami praktyczny zawód!
Jeśli planujesz zostać konserwatorem urządzeń dźwignicowych, musisz posiadać odpowiednie kwalifikacje poparte szkoleniem zawodowym oraz egzaminem UDT. Z pewnością jest to zawód przyszłościowy, który obok takich profesji jak operator wózka jezdniowego podnośnikowego, operator podestów ruchomych czy suwnic jest pożądany na rynku pracy. Jednak czym właściwie zajmuje się konserwator dźwignic i jak wygląda teoretyczny oraz praktyczny kurs? Przeczytaj nasz poradnik, w którym podsumowujemy najważniejsze informacje.
Konserwator urządzeń dźwignicowych – kto to taki?
Z roku na rok przybywa w naszym kraju urządzeń dźwignicowych. Ma to związek głównie z szybkim rozwojem branży budowlanej oraz przemysłu, gdzie najczęściej wykorzystywane są suwnice, wózki jezdniowe czy żurawie. Wraz ze wzrostem liczby maszyn rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów odpowiedzialnych za ich utrzymanie. Na rynku wciąż brakuje takich fachowców, pomimo że konserwator urządzeń dźwignicowych to dobrze płatna i stabilna praca. Osoba zatrudniona na tym stanowisku zajmuje się m.in. utrzymaniem sprawności urządzeń i przeprowadzaniem konserwacji.
Profil kandydata na konserwatora
Osoba, która chce pracować w tym zawodzie, musi ukończyć praktyczne szkolenie zawodowe oraz zdać egzamin. Z kolei, aby zapisać się na kurs konserwatora urządzeń dźwignicowych, powinieneś mieć:
- ukończone 18 lat,
- oraz odpowiedni stan zdrowia.
Oprócz spełnienia powyższych warunków ważne jest też zacięcie mechaniczne, elektryczne oraz hydrauliczne oraz zainteresowanie tematyką urządzeń transportu bliskiego. Nie ma wymogów co do wykształcenia kandydata. Łatwiej natomiast zdać egzamin osobom, które mają już doświadczenie, np. pracują z konserwatorem albo w uprawnionym zakładzie czy serwisie.
Jak wygląda szkolenie zawodowe?
W trakcie wykładów oraz ćwiczeń praktycznych organizowanych przez Specjalną Strefę Szkoleń 3S zapoznasz się z obowiązkami na przyszłym stanowisku pracy. Zdobędziesz wiedzę na temat:
- schematów elektrycznych – to podstawa, bez tej umiejętności nie uda Ci się zdać egzaminu,
- przepisów dotyczących dozoru technicznego (ustawa i rozporządzenia),
- obowiązków konserwatora,
- budowy maszyn,
- zagadnień mechanicznych oraz elektrycznych,
- przepisów BHP,
- ogólnych zagadnień z zakresu obsługi urządzeń transportu bliskiego.
Ponadto możesz liczyć na naszych doświadczonych instruktorów, którzy znakomicie potrafią przekazywać wiedzę, co owocuje bardzo dobrymi wynikami na egzaminie UDT. Otrzymujesz również solidne materiały szkoleniowe, które zostały przygotowane na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia. Zajęcia odbywają się w przyjemnej atmosferze, dzięki czemu szybko i bezstresowo możesz przyswoić potrzebne informacje.
Egzamin przed UDT – co musisz wiedzieć?
Chcesz wiedzieć, jak uzyskać uprawnienia konserwatora? Po zakończeniu szkolenia zawodowego możesz przystąpić do egzaminu UDT. Jako firma szkoleniowa pomagamy w załatwieniu wszelkich formalności, a nasi instruktorzy mogą być obecni podczas testu. O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim zacznij od złożenia wniosku oraz uiszczenia opłaty w Urzędzie Dozoru Technicznego. Urząd ma 30 dni na wyznaczenie terminu egzaminu od momentu przyjęcia Twoich dokumentów. Jeśli zaproponowana przez UDT data nie pasuje Ci, poinformuj o tym z odpowiednim czasie organ nadzoru. Egzamin składa się z dwóch części:
- teoretycznej – polegającej na pisemnym teście wyboru w formie papierowej lub elektronicznej. Test obejmuje 15 wybranych losowo pytań. Musisz odpowiedzieć prawidłowo na minimum 11, aby przystąpić do drugiego etapu egzaminu,
- praktycznej – w tej części kandydat dostaje rozbudowane pytania z elektryki, mechaniki i hydrauliki. Zwróć szczególną uwagę na umiejętność omówienia schematu elektrycznego, ponieważ jest to podstawowe zagadnienie poruszane podczas egzaminu.
Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu otrzymujesz świadectwo uprawniające do wykonywania zawodu. Pamiętaj, aby solidnie przygotować się do tego egzaminu. Uczestnicząc w kursach zawodowych organizowanych przez Specjalną Strefę Szkoleń 3S, zdobędziesz praktyczną wiedzę oraz pożądane przez pracodawców umiejętności.
Zdobądź z nami praktyczny zawód!
Biorąc udział w naszych zajęciach, masz szansę pracować w ciekawym zawodzie, na który jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Od wielu już lat organizujemy szkolenia zawodowe na Śląsku. Z pasją przygotowujemy do pracy na takich stanowiskach jak operator: podestów ruchomych, suwnic, wózka jezdniowego podnośnikowego czy konserwator urządzeń dźwignicowych. Stawiamy na wysoką jakość wykładów oraz zajęcia praktyczne. Skontaktuj się z nami i zapisz się na szkolenie.
The form you have selected does not exist.