Obsługa urządzeń transportu bliskiego wiąże się z koniecznością posiadania aktualnych uprawnień, które poświadczają, że pracownik jest w stanie odpowiednio realizować powierzone zadania. We właściwym przygotowaniu pomagają praktyczne szkolenia zawodowe, takie jak kursy prowadzone przez Strefę Szkoleń 3S. Aby zdać egzamin UDT i uzyskać niezbędne certyfikaty, warto postawić na sprawdzone metody nauki poprzez praktykę. Jeżeli od lat masz niezbędne uprawnienia, to sprawdź, jak długo pozostaną one ważne. Dowiedz się więcej z przygotowanych przez nas materiałów!

Spis treści

Terminowość zaświadczeń a prawo

Dla wielu osób konieczność przedłużenia uprawnień może wydawać się zaskakująca: czy naprawdę można utracić uprawnienia wydane bezterminowo? Kiedyś w czasie praktycznych szkoleń zawodowych oraz podczas zdawania egzaminu UDT mogli dowiedzieć się, że otrzymują bezterminowe pozwolenie na wykonywanie zawodu. W ostatnich latach doszło jednak do znaczących zmian w przepisach. Zgodnie z Art. 3 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o dozorze technicznym (Dz. U. 2018, poz. 2518) wszystkie zaświadczenia, które zostały wydane na podstawie wniosków przed czerwcem 2019 roku, tracą ważność na początku 2024 roku. Dotyczy to nawet dokumentów wydanych bezterminowo. 

Aby uniknąć kolejnego przystąpienia do egzaminu UDT, należy złożyć wniosek o przedłużenie uprawnień zgodnie z ustalonymi przepisami – obecnie są to maksymalnie trzy miesiące przed upływem ważności zaświadczenia. Zatem dla bezterminowych uprawnień wniosek o przedłużenie powinien zostać złożony do końca września 2023. W przypadku zaświadczeń wydanych z datą ważności obowiązuje już data widniejąca na dokumencie.

Krok 1. Upewnij się, ile masz czasu

Sprawdzenie, jak długo możesz posługiwać się certyfikatem poświadczającym możliwość wykonywania zawodu, jest łatwe i bez trudu zrobisz to na własną rękę. Tego rodzaju niezbędne informacje przekazujemy także w ramach praktycznych szkoleń zawodowych. Jeżeli przegapisz termin składania wniosków na przedłużenie musisz ponownie zaliczyć egzamin UDT, dlatego, aby oszczędzić sobie kłopotu, już dziś upewnij się, do kiedy ważne jest Twoje uprawnienie. Bezterminowe upoważnienia tracą ważność z końcem 2023 roku, a ich następniki wchodzą w życie natychmiast z początkiem 2024 roku.

Krok 2. Zweryfikuj zakres zaświadczenia

Zależnie od rodzaju zaświadczenia jego termin ważności może się różnić, dlatego warto sprawdzić, do której grupy należy wykonywany przez Ciebie zawód. Inne przepisy obowiązują operatora wózka widłowego, a inne osobę odpowiedzialną za prawidłowe działanie maszyn. Z niektórych zaświadczeń kwalifikacyjnych można korzystać przez 5 lat, a z innych aż 10. Osoby, które przeszły praktyczne szkolenia zawodowe i podeszły do egzaminu UDT w drugiej połowie 2019 roku posiadają już terminowe uprawnienia i doskonale wiedzą do kiedy mogą bez przeszkód wykonywać swój zawód.

przedluzenie-wniosku-udt

Krok 3. Złóż wniosek

Już dziś zadbaj o to, aby złożyć wniosek w odpowiednim terminie i zachować swoje uprawnienia bez konieczności ponownego przystępowania do egzaminu UDT. Jeżeli obawiasz się, że przegapisz nieprzekraczalną datę 30.09.2023, to zapisz się na listę mailingową, aby otrzymać przypomnienie od Strefy Szkoleń 3S odpowiednio wcześniej. Prześlemy Ci także wzór wniosku. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnego stresu i kłopotów, które mogą wyniknąć z braku niezbędnych zaświadczeń. Pozwoli Ci to bez przeszkód kontynuować pracę w wykonywanym zawodzie. Należy ponadto pamiętać o tym, że ubiegać się o uprawnienia może wyłącznie osoba chcąca je przedłużyć – nie może zrobić tego pracodawca w imieniu swojego pracownika.

The form you have selected does not exist.

Podnieś kwalifikacje ze Strefą Szkoleń 3S

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową lub pracujesz od lat, ale chcesz uaktualnić swoją wiedzę, to warto skorzystać z oferty praktycznych szkoleń zawodowych od Strefy Szkoleń 3S. Zadbamy o odpowiednie przygotowanie do egzaminu UDT, dzięki któremu zdobędziesz uprawnienia niezbędne do wykonywania zawodów takich, jak np. operator wózka widłowego czy podestów ruchomych. Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami dostępnymi na naszej stronie, aby przekonać się, że gwarantujemy profesjonalne wsparcie w wielu aspektach. Zapraszamy!