Zaliczony egzamin UDT to ogromny powód do radości dla każdego kursanta. Długie godziny nauki i ćwiczeń praktycznych zaowocowały pełnym sukcesem, po którym odebranie uprawnień wydaje się już wyłącznie formalnością. Czy w rzeczywistości faktycznie jest to tak proste? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać cały ten proces i dowiedzieć się, kiedy można oczekiwać otrzymania odpowiedniego dokumentu.

Spis treści

Co po pozytywnym wyniku egzaminu UDT?

Kiedy egzamin UDT dobiega końca, inspektor z Urzędu Dozoru Technicznego od razu poinformuje Cię o wynikach. Pozytywny rezultat oznacza, że otrzymanie dokumentu potwierdzającego nowe kwalifikacje jest już wyłącznie kwestią czasu, ale nie odbierzesz ich oczywiście na miejscu. Możesz śmiało wracać do domu i cieszyć się odniesionym sukcesem.

W dalszej kolejności niezbędna jest cierpliwość, ponieważ proces wyrabiania zaświadczenia może trwać dosyć długo. Na szczęście nie wymaga on z Twojej strony żadnego zaangażowania – wszystkim zajmują się na tym etapie urzędnicy. Koniecznie musisz jednak wiedzieć, że zdanie egzaminu UDT nie przekłada się na natychmiastowe nabycie uprawnień. Przed odebraniem dokumentu nie możesz z tego względu pracować jeszcze jako operator wybranego sprzętu.

Zaświadczenie kwalifikacyjne UDT – co warto wiedzieć?

Dokument potwierdzający Twoje kwalifikacje do obsługi wózka widłowego, podestu ruchomego lub dowolnej innej maszyny ma postać plastikowej karty, która zmieści się bez problemu w portfelu czy kieszeni. Jest ona ważna wyłącznie z dokumentem tożsamości i znajdują się na niej wszystkie najważniejsze informacje, takie jak:

  • Twoje dane osobowe wraz z numerem PESEL,
  • numer zaświadczenia,
  • zakres uprawnień,
  • czas obowiązywania uprawnień.

Proces wyrabiania zaświadczenia po zdaniu egzaminu UDT trwa zazwyczaj dwa tygodnie, ale czasami może się wydłużyć nawet dwukrotnie. Musisz po prostu cierpliwie czekać. Istotnym atutem całej procedury urzędniczej jest fakt, że po jej zakończeniu nie zostaniesz wezwany do urzędu po swoje nowe dokumenty – zostaną Ci one po prostu wysłane pocztą.

Czy zaświadczenie jest ważne poza Polską?

Przed kursantami, którzy mają za sobą zdany egzamin UDT, otwierają się oczywiście nowe perspektywy zawodowe. Część z nich może rozważać wyjazd do pracy za granicę, co oczywiście rodzi pytanie, czy uzyskane w Polsce uprawnienia będą respektowane w innych krajach na całym świecie lub przynajmniej na terenie Unii Europejskiej.

Zaświadczenie kwalifikacyjne, które Urząd Dozoru Technicznego wystawia po zdanym egzaminie, jest ważne wyłącznie na terenie naszego kraju. Nowe kwalifikacje zawodowe możesz zatem wykorzystać wyłącznie celem ubiegania się o zatrudnienie na stanowiskach w rodzimych przedsiębiorstwach, w których uprawnienia UDT są wymagane. Jeśli zamierzasz pracować za granicą, będziesz się musiał postarać o ponowne zaświadczenia w państwie, do którego się przeniesiesz.

operator-wozka

Jak długo ważne są uprawnienia UDT?

Po rozpoczęciu pracy zawodowej na stanowisku wymagającym uprawnień UDT musisz pamiętać o tym, że są one wystawiane na ograniczony czas. Zdanie egzaminu przekłada się na możliwość pracy jako operator wózka jezdniowego podnośnikowego lub dowolnej innej maszyny przez kolejne 5-10 lat (w zależności od tego, na jakie konkretnie urządzenie masz uprawnienia). To długi okres, podczas którego nabędziesz mnóstwo doświadczenia i wyszlifujesz umiejętność efektywnej pracy na wybranym sprzęcie.

Pamiętaj jednak o tym, że na trzy miesiące przed upływem tego czasu musisz zgłosić się do Urzędu Dozoru Technicznego z wnioskiem o przedłużenie uprawnień. Ważnym wymogiem jest zamieszczenie oświadczenia, w którym potwierdzasz, że co najmniej trzy z ostatnich pięciu lat przepracowałeś na maszynie, do której obsługi masz kwalifikacje. Nie spodziewaj się konieczności poniesienia żadnych kosztów – UDT bezpłatnie przedłuża okres ważności zaświadczenia.

Pomagamy w zdobyciu uprawnień UDT!

W Strefie Szkoleń 3S oferujemy naszym kursantom praktyczne szkolenia zawodowe, w trakcie których stawiamy na przekazywanie wiedzy w sposób przystępny i ułatwiający zdobycie uprawnień. Rzetelnie przygotujemy Cię do egzaminu UDT i zadbamy o to, byś mógł zdać go w sposób całkowicie bezproblemowy i bezstresowy. Skorzystaj z naszej oferty i zdobądź nowe kwalifikacje!

The form you have selected does not exist.