Coraz więcej branż decyduje się na wykorzystanie podestów ruchomych, które są zdecydowanym ułatwieniem w wykonywaniu czynności na wysokości. Jednak do ich obsługi wymagane jest posiadanie odpowiednich uprawnień, które potwierdza egzamin UDT. Do egzaminu najlepiej przygotować się podczas praktycznego szkolenia zawodowego. Sprawdź, gdzie wykorzystywane są podesty ruchome oraz w jaki sposób odbyć profesjonalny kurs z tego zakresu.

Spis treści

Szerokie zastosowanie podestów ruchomych

Wielu specjalistów z danych branż coraz częściej decyduje się na wykorzystanie ruchomych podestów. Gwarantują one bezpieczny dostęp do wysokich elementów budynków, słupów itp. Główną funkcją tych urządzeń jest przemieszczanie osób (od 1 do nawet 3 w zależności od modelu) wraz z niezbędnymi narzędziami w pionie lub poziomie. Podesty ruchome występują najczęściej w formie koszy, gondoli zawieszonych na ciągniku lub podnoszonych na dźwigniku. Są one o wiele bezpieczniejsze niż standardowe rusztowania i znacznie skracają czas związany z wykonywaniem danej czynności.

Prace montażowo-remontowe w branży budowlanej

W branży budowlanej wyszkolony operator podestów ruchomych stanowi cenny nabytek. Dzięki możliwości poruszania się w pionie i poziomie dany pracownik może z łatwością zrównać się z wybranym piętrem. Tym samym podesty ruchome postrzegane są jako bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych rusztowań. Jest to znaczne uproszczenie podczas wykonywania takich prac jak prace elewacyjne, czyli ocieplenie, malowanie ścian czy układanie płyt. Podesty ruchome gwarantują zarówno skrócenie czasu budowy, jak i zapewniają bezpieczeństwo prac na wysokościach. Bardzo często te urządzenia wykorzystywane są także do transportowania materiałów budowlanych i narzędzi na pożądane wysokości. Na zamkniętych placach budowy bardzo często wykorzystywane są podesty ruchome z napędem gąsienicowym. 

Prace na wysokościach przy liniach elektroenergetycznych

Przeprowadzenie konserwacji czy naprawy linii elektroenergetycznych to wyzwanie, głównie ze względu na ich położenie. Ze względu na specyficzny charakter czynności przy robotach związanych z liniami elektroenergetycznymi podesty ruchome posiadają wszystkie niezbędne elementy do pracy w tych warunkach, zapewniając bezpieczeństwo i komfort. Naprawa i konserwacja, a także budowa sieci energetycznej często odbywa się przy włączonym napięciu. Ze względu na bardzo popularne są podesty ruchome izolowane z podnośnikami koszowymi. 

Konserwacja okien, przeszkleń i elewacji budynków

Wielu zarządców wieżowców i budynków piętrowych korzysta z firm wykonujących prace konserwatorskie i porządkowe na wysokościach. W grę wchodzi tu nie tylko mycie okien i przeszkleń, ale także np. przeczyszczenie rynien czy inne tego typu prace. W tej dziedzinie również wykorzystywane są różnego rodzaju podesty ruchome. Właściwie eksploatowanie urządzeń pozwala na bezpieczne przemieszczanie się wzdłuż kondygnacji budynku i odpowiednie wykonanie prac. 

operator-podestu-ruchomego

Branża reklamowa – wieszanie bilbordów i reklam

Również agencje reklamowe zajmujące się montażem bilbordów i reklam coraz częściej wykorzystują podesty ruchome. Kluczem dobrej reklamy jest umieszczenie jej w odpowiednim miejscu. Bardzo często są to elewacje wysokich budynków. Reklamy wieszane są także przy zwykle uczęszczanych trasach samochodowych i przy wjazdach do miast. Dzięki podestom ruchomym istnieje możliwość szybkiego dotarcia do wyznaczonej przestrzeni oraz transport samych materiałów reklamowych i niezbędnych akcesoriów do ich zawieszenia. W przypadku tej branży liczy się mobilność i ergonomia, dlatego najczęściej wykorzystywane są tutaj podesty kołowe oraz samojezdne. 

Sprawdź nasze kursy na operatora podestów ruchomych!

Szkolenia zawodowe w Strefie Szkoleń 3S pozwalają na zdobycie nowych umiejętności. Oferowane przez nas szkolenia zawodowe na terenie Śląska obejmują niezbędne zajęcia praktyczne i teoretyczne, dzięki którym w łatwy sposób zdasz państwowy egzamin UDT. Każdy operator ruchomych podestów powinien mieć kwalifikacje potwierdzające pozytywny wynik egzaminu UDT. Jest to gwarancją bezpiecznego przeprowadzenia niezbędnych prac na dużych wysokościach. Po uzyskaniu uprawnień będziesz mógł pracować w każdej z wymienionych branż, a nawet jeszcze wielu innych. Odwiedź naszą stronę Strefa Szkoleń 3S i poznaj szczegółowy program kursu przygotowującego do bezpiecznej obsługi podestów ruchomych.

The form you have selected does not exist.